15° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Diyarbakır’da Dışişleri İrtibat Bürosu Açılıyor

Diyarbakır - 3 Ekim 2019 19:03 A A

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’nin dış politikasının daha etkin uygulanması ve belirlenen hedefler doğrultusunda kamu kurumlarına destek olmak amacıyla oluşturulan Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır İrtibat Bürosu’nun açılışı konusunda Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi İbrahim Mete Yağlı’yla birlikte basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’nin siyasi, ekonomik, kültürel, tarihi ve beşeri ilişkileri açısından önem verdiği Ortadoğu’da barış, istikrar ve refah ortamının yerleşmesinin sağlanması, Ortadoğu ülkeleriyle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde yer alan iller arasındaki işbirliğinin artırılmasına büyük katkı sağlayacağı düşüncesiyle Dışişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan İrtibat Büroları açılıyor. İrtibat bürolarının 7’ncisi. İstanbul, İzmir, Antalya, Edirne, Gaziantep ve Hatay’ın ardından Diyarbakır’da açılacak. İrtibat bürosunun faaliyetleri ve sunacağı hizmetlerle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısına Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Dışişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Temsilcisi olarak görevlendirilen Büyükelçi İbrahim Mete Yağlı ile askeri ve mülki erkân katıldı.

Basın toplantısında “Diyarbakır adına bizleri çok mutlu eden ve değer katan bir gelişmeyi paylaşmak için bir aradayız” diyerek konuşmasına başlayan Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır’ın 10 Eylül 2019 tarihinde imzalanan 1519 sayılı Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Dışişleri Bakanlığı temsilciliğine kavuşmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’deki açtığı 7’nci temsilcilik ve irtibat merkezinin Diyarbakır’da açılmasının Diyarbakır adına büyük bir kazanım olduğunu dile getiren Güzeloğlu, “Dışişleri Bakanlığımızın bu temsilciliği Diyarbakır’ımızı çok özel kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz. Bu Diyarbakır için çok önemli ve çok değerli bir karar. Bu irade karşısında şahsım ve tüm Diyarbakır adına temsilcilik açılmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na içtenlikle şükranlarımı arz ediyorum. Şüphesiz bu süreçte değerli milletvekillerimize, katkıda bulunan sivil, sosyal tüm temsilcilere teşekkür ediyoruz” dedi.

Diyarbakır’ı sadece kendi sınırları içerisinde değil, uluslararası alana açılan bir konuma taşımayı amaçladıklarını belirten Güzeloğlu, “Diyarbakır’ın ekonomik ve sosyal olarak kalkınması, kentin tüm bileşenleri ile sürdürülebilir kılmak ve bu boyutta Diyarbakır’ı sadece kendi sınırları içerisinde değil Bölgesi’nin uluslararası alana açılan bir konuma taşımak amacındayız. Devam eden bütün büyük projelerimiz ve buna bağlı çalışma ve gayretlerimiz hep bu amacı içindir” ifadelerini kullandı.

Güzeloğlu’nun konuşmasını ardından söz alan Büyükelçi İbrahim Mete Yağlı ise Dışişleri Bakanlığı’nın 7’nci temsilcilik ve irtibat bürosunun faaliyetleri ve verilecek hizmetlerle ilgili bilgi verdi.

Bu haber 741 kez okundu.
Diyarbakır - 19:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.