28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da ekmeğe 1 TL zam

Diyarbakır - 10 Şubat 2021 15:29 A A

Diyarbakır’da ekmeğin gramajı 100 gram artırılarak 1 TL zam yapıldı. Zamla birlikte 2 TL 50 kuruş olan ekmek 3 TL 50 kuruştan satılmaya başlandı.

Diyarbakır’da 2 TL 50 kuruş olan 400 gramlık pide ekmeğin gramajı 100 gram artırılarak 1 TL zam yapıldı. 500 grama çıkarılan pide ekmeğin fiyatı 3 TL 50 kuruşa çıkarıldı. Fırıncılar yapılan zammın un ve maya fiyatlarına gelen zamla açıklarken zamda geç kalındığı görüşünde. Vatandaşlar ise zamma tepki gösterdi.

Zamma tepki gösteren vatandaşlardan Murat Yıldırım (24), pandemi nedeniyle işsiz kaldığını belirterek, “Maddi durumu olmayan insanların bu kadar parası yok. Bu insanlar ekmeğe bu kadar para vermeyecekler, çünkü insanlar perişan halde. Asgari ücrete çalışan ve kirada oturan biri muhtemelen o ekmeği alamayacak. Ekmek daha önce 1 liraydı, sonra 2,5 oldu. Şimdi de 3,5 liraya çıkardılar. Bu zamları kabul etmiyoruz. Ekmek eski fiyata satılsın daha iyi olur.” diye konuştu.

 ‘AMA ARTIK EKMEK DE BULAMAYACAKLAR’

İktidarın halka dönük refah söylemlerinin gerçek dışı olduğunu dile getiren emekli öğretmen Şeyhmus Şiray (75) da, işsizlik her geçen gün artarken ekmeğe bu oranda zam oranına tepki gösterdi.

Şiray, “Ekmek 3,5 lira olmuş. Vallahi çocukları olan insanların, bu paraya ekmek alabileceklerini düşünmüyorum. Zaten insanlarımız yemek olsa olmasa ekmeğe yükleniyorlar. Yoksul insanlarımız karınlarını ekmekle doyuruyor, ama artık ekmek de bulamayacaklar.” ifadelerini kullandı.

‘ESKİDEN 3, ŞİMDİ 2 EKMEK ALIYORUZ’

Aldığı 1300 lira emeklilik maaşı ile geçinmeye çalıştığını söyleyen Vahibe Avran (58) ise, “Ekmeği 3,5  lira yapmışlar. Oturduğumuz ev kira ve 3 kişi yaşıyoruz. Bu parayla nasıl geçineceğiz?” diye sordu. Bu hükümet iktidarda oldukça hayatlarının böyle olacağını ifade eden Avran, “Yemek bile yiyemez hale geldik. Her şey çok pahalı. Eskiden üç ekmek alırdık, şu an iki ekmek. Eskiden iki kilo aldığımız bir gıdanın şu an bir kilosunu alabiliyoruz. Kendisi sarayda yaşıyor, bizi de eziyor. Allah hakkımızı yanına bırakmaz inşallah. Mesele sadece ekmek değil ki. Ekmek alsan ekmekle yiyecek başka yiyecek de alman gerekiyor.” şeklinde konuştu.

‘İNSANLAR EN AZINDAN EKMEK YİYEBİLSİN’

Üniversite öğrencisi olan Murat Solmaz (20) da yapılan son zamla birlikte artık ekmek de yiyemez hale geleceklerini ifade ederek şunları söyledi:  “Ekmeğin bu kadar pahalı olmaması lazım. Dolmuş zaten 2,5 lira olmuş. Artık dolmuşlara da binemiyoruz. Galiba bizi olimpiyatlara hazırlıyorlar! Ekmek, herkesin ihtiyaç duyduğu ve boğazından geçmesi gereken bir ihtiyaç. Bu yüzden ekmek fiyatını düşürmeliler. İnsanlar aç kalmasınlar, en azında ekmek yiyebilsin.”

Bu haber 464 kez okundu.
Diyarbakır - 15:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.