29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da günlük vaka sayısı 100’ün altına indi

Diyarbakır - 9 Şubat 2021 14:16 A A

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, Diyarbakır’da günlük vaka sayısının 100’ün altına indiğini söyledi.

Koronavirüs salgınına yönelik tedbirlerin gevşetildiği dönemde günlük vaka sayısının 850 bandında seyrettiği Diyarbakır’da tedbirlerle birlikte günlük vaka sayısı 100’ün altına düştü. Günlük vaka sayısının 100’ün altına düştüğünü kaydeden SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, vaka sayının düşmesinde alınan tedbirlerin, vatandaşların virüsün bulaşmasına önlenmesi için bilinçli davranmasının etkili olduğunu dile getirdi.

‘TEDBİRLERLER GEVŞETİLİRSE 1 HAZİRAN’A DÖNERİZ’

Alınan önleyici tedbirlerle vaka sayısının düşmesiyle tedbirlerin azaltılması yönünde adımların atılabileceğine dair hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamalara işaret eden Güldiken, bu adımın atılması için erken olduğunu dile getirdi. Sömestr nedeniyle temasların artmış olabileceğinin altını çizen Güldiken,  “Geçtiğimiz hafta insanlar sömestr tatiline gittiler ve temaslarda bulundular, sanırım bunun etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Hükümetin, 15 Şubat’ta köylerde okulların kısmen açılma durumu ve 1 Mart tarihinde ise tüm okulların açılması gibi düşüncesi var. Eğer alınan önlemler gevşetilirse tekrardan 1 Haziran’a döneriz. Bizler yüz yüze eğitimi her daim destekliyoruz, fakat diğer dünya devletleri gibi önlemler sıkı alınırsa tabi. Bu iktidar kendilerine ve yandaşlarına aşı yaptırdılar ama halka yaptırmadılar. Dolayısıyla iktidar bu sürecinde altında kaldı.” diye konuştu.

‘EN DÜŞÜK AŞILAMA BÖLGEDE’

Başlatılan aşılama çalışmalarına kapsamında Türkiye aşı haritasının yayınlandığını ve nüfus oranına göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu ortalamanın altında olduğunun görüldüğüne işaret eden Güldiken, Türkiye ortalamasının yüzde 4,01 olduğunu, oranının en az olduğu il, yüzde 1,27 ile Hakkari olurken, bu kenti sırasıyla Ağrı (1,34), Şırnak (1,46), Siirt (1.67), Urfa (1,76), Mardin (1,77), Muş (1,77), Bitlis (2,11), Bingöl (2,11), Van (2,32) ve Diyarbakır’ın (2,64) izlediğini hatırlattı.

Aşılamanın şeffaf bir şekilde yürütülmesini isteyen Güldiken, “Bakanlığın açıkladığı aşı verilerine göre Diyarbakır ve bölge kentlerinde en düşük aşılama verileri var. İstanbul’da yüzde 5 aşılama varken, bölgede bu oran çok düşük. Bugüne kadar nüfusun yüzde 1,5’i aşılanmış durumda. Bunun önemli bir kısmı da sağlık çalışanlarıdır. Türkiye’de genel olarak aşı problemi var. Bu aşılama süreci de başından itibaren pandemi de nasıl şeffaf değildiyse bugün aşılama da şeffaf olarak yürütülmüyor. Bugüne kadar 10 milyon dozun ülkeye getirildiği ifade ediliyor. Bakanlık ‘Biz günlük 200 bin aşı yapabilecek gücümüz, kapasitemiz var’ diyor ama hala o noktaya gelemediğimizi görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘AŞI SALGINI ÖNLEMEZ ÖLÜMLERİ DURDURUR’

Koronavirüs tedavisinde kullanılan aşıların insan ölümlerinin önüne geçtiğini hatırlatan Güldiken, salgının sona ermesinde aşının etkili olduğunu aktardı. Aşı olmamış tek bir insanın dahi salgını tekrar artıracağı uyarısında bulunan Güldiken, bölge kentlerinin aşıdan mahrum bırakılmaması gerektiğini ifade etti. Güldiken, “Tüm ülkede olduğu gibi bölgede de sürü bağışıklığı var. Bölgeye aşı gönderilse buradaki vakalar düşecek diye bir şey söylemiyoruz. Aşı salgını önleyen değil, ölümleri durduran ve neredeyse yüzde yüz azaltan yine hastanede tedavi gören entübe oranlarını neredeyse yüzde 50’lere düşürüyor.” şeklinde konuştu.

Bu haber 517 kez okundu.
Diyarbakır - 14:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.