-1° Hafif kar yağışlı
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da Kadın girişimcilerin sayısı artacak!

Bağlar - 26 Kasım 2019 11:07 A A

TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zülal Koç da; Ankara TOBB İkiz Kulede gerçekleştirilen toplantıya katılarak Diyarbakır’ı temsil etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanları ve TOBB Kadın Girişimciler Kurul Üyeleri, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde 81 İlin Başkanları TOBB İkiz Kulelerdeki toplantıda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan toplantıya katıldı. TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zülal Koç da; Ankara TOBB İkiz Kulede gerçekleştirilen toplantıya katılarak Diyarbakır’ı temsil etti.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğu burada yaptığı konuşmada, 81 ilden gelen kadın girişimcilerden kendi şehirlerindeki genç kızlara rol model olmalarını ve onları girişimciliğe teşvik etmelerini istedi. Zenginleşmek ve istihdam sorununu çözmek için girişimci sayısını artırmak gerektiğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Kadın ve erkek bir kuşun iki kanadı gibidir. Tek kanatla uçulmaz. Dünya kadın girişimcileri sıralamasında ilk 20 ülke arasında biz de olmalıyız. Kendi başarı hikâyenizi anlatın ve genç kızlarımıza umut olun. Onları girişimci olmaya yönlendirin” dedi.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İl Başkanlarına proje geliştirmeleri tavsiyesinde bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimcilerin toplumun çimentosu olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu artık ülkelerin girişimci ithal ettiğine dikkat çekerek, ABD Silikon Vadisi’ndeki yabancı kökenli yatırımcıları örnek verdi. Bakan Pekcan’ın kendi camiaları içerisinden çıkan önemli bir değer olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, özellikle kadın girişimciliğinin gelişmesi ve yaygınlaşması konusundaki çabaları için Bakan Ruhsar Pekcan’a teşekkür etti.

Kadın girişimci kurullarımızda yeni süreci tamamladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu sene seçim sisteminde önemli bir değişiklik yaptık. Daha rekabetçi, demokratik bir sistem olsun istedik. Önceden üst kurula TOBB’un üye atama yetkisi vardı. Bu sene bu yetkiyi bölge temsilcilerine devrettik. İl seçiminin ardından, bölge ve üst kurul seçimlerimizi bitirdik.

Ben her zaman söylerim. Bu kurum Türkiye’nin en demokratik kurumudur. TOBB tabandan gelen güçtür. Tabanın sesidir. Bu bir bayrak yarışı. Bayrağı seçimde kim devraldıysa tek amacımız daha ileriye taşımak. 81 ildeki kadın girişimci kurul başkanlarımız ve icra komitemizin üyeleri var. Bayrağı onlar devraldı. Şimdi inşallah çok daha ileriye taşıyacaklar” dedi.

Tek dertlerinin girişimci sayısını arttırarak, ülkenin ve milletin zenginliğini, refahını arttırmak olduğuna değinen TOBB Başkanı şöyle konuştu: “Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak istiyoruz. Burada da en büyük avantajımız, umudumuz kadınlar. Ben bunu yaşayarak gördüğüm için bütün samimiyetimle ifade ediyorum. Kadınlar iş hayatında da, sosyal hayatta da, imkan sağlandığı takdirde erkeklerden daha başarılı. Girişimcilik konusunda ihmal ettiğimiz bu alanı, 2007 yılında TOBB Kadın Girişimciler Kurulunu kurarak doldurmaya başladık. Allah’a şükür başarılı da olduk. Biz bu işe başladığımızda yüzde 6 olan kadın girişimci oranımız, yüzde 9’a çıktı.Artık bu yapı kurumsallaşmasını tamamladı. Türkiye’de ve dünyadaki Oda camiasında bir marka haline geldi. Bu yapıyı örnek alan farklı ülkelerde, Oda camiaları altında kadın girişimci kurulları kurulmaya başlandı.

Yani artık bu yapı sadece ülkemizin değil, aynı zamanda bölgemizin de zenginleşmesine hizmet ediyor. İnşallah bundan sonra çok daha hızlı ilerleyeceğiz. Sabahki toplantıda bütün il kurulu başkanlarımız bir söz verdi. Önümüzdeki dönemde, her ilde kadın girişimci sayımızı iki katına çıkaracağız.”

19 Kasım Kadın Girişimciler Günü Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Ruhsar Pekcan pasta kesilerek kutlandı.

KOÇ: ”KADINA ŞİDDET ARTIK SON BULMALI”

Diyarbakır TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zülal Koç 25 Kasım ‘Kadına Şiddete Hayır’ günü dolayısıyla; kadın artık şiddetle anılmasın. Kadın girişimciliğiyle, kadın yaratıcılığıyla, kadın analığıyla, kadın sanatıyla ve daha sayılması gereken birçok güzel sözle anılması gerektiğini söyledi.

Kadınların daha fazla sesini duyurması gerekiyor. Ne kadar kadın sesi o kadar güçlü toplum. O kadar güç o kadar yüksek ses.

Bu haber 1298 kez okundu.
Bağlar - 11:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.