Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da “Kent İçi Tarım Projesi” meyve vermeye başladı

Bağlar - 30 Haziran 2020 16:06 A A

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun geçen yıl hayata geçirdiği “Kent İçi Tarım Uygulamaları” projesi 4 bin metre kare alan üzerinden yükseliyor. Yaklaşık 20 çeşit ürünün ekildiği projede meyve ve sebzeler olgunlaşmaya başladı.

Dünyada ilk örneği Fransa’nın başkenti Paris’te hayata geçirilen ve Türkiye’de ise Diyarbakır’ın tarihte bağ ve bahçeleriyle ünlü olan merkezi Bağlar bu konuda model oldu.

Bağcılar Mahallesi’nde kurulan kent içi tarım uygulamaları bahçelerinde yetişen meyve ve sebzeler kadar oluşan yeşil ve doğal alan da çevre sakinleri için mis ve ferah bir hava meydana getiriyor. Bu durumdan oldukça memnun kalan vatandaşlar, projenin insanları sebze ve meyve yetiştiriciliğine teşvik etmek için de anlam ifade ettiğini dile getirerek Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’na teşekkür etti. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ilk etapta 4 bin metre kare ile başlayan projeyi genişleterek önümüzdeki süreçte başka noktalarda da hayata geçireceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli tarım ekonomisi seferberliği başlattığını ve son 20 yılda tarım ekonomisine büyük yatırımlar yapıldığını belirten Beyoğlu, buna katkı sağlamak ve bu konuda model olmak için projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

“KENT İÇİ ORGANİK TARIMDA MODEL OLACAĞIZ”

En büyük amaçlarından birinin çocukları sebze ve meyve yetiştiriciliğine teşvik etmek olduğunun altını çizen Beyoğlu, “Geçen yıl fideleri çocukların katılımı ile toprakla buluşturduk. Hamd olsun meyve ve sebzeler olgunlaşmaya başladı. Buraya gözümüz gibi bakıyoruz. Kent içi tarım uygulamaları ve organik tarım için Türkiye’ye model olacak. Sayın Cumhurbaşkanının büyük önem verdiği yerli ve milli tarım ekonomisine katkı sağlayacak. Bağ Evi projemiz de hazır. Bu projeyi de hayata geçirerek Bağlarımızı tarihteki misyonuna kavuşturacağız inşallah. İlçemizde uygun olan birçok arazide bu projeyi uygulamak istiyoruz. Bölgemizin toprak yapısı ve iklimi kent içi organik tarıma elverişlidir. Bunu iyi değerlendirmeliyiz.” dedi.

Bu haber 426 kez okundu.
Bağlar - 16:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.