20° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da ‘Kudüs bizimdir’ mitingi

Diyarbakır - 9 Şubat 2020 17:22 A A

Diyarbakır’da, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Yüzyılın anlaşması’ diye açıkladığı ‘Orta Doğu Barış Planı’, Peygamber Sevdalıları Vakfı ve Mustazaflar Cemiyeti’nce düzenlenen ‘Kudüs bizimdir’ mitingiyle protesto edildi.

İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuşan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkan Vekili Zekeriya Yapıcıoğlu, ABD Başkanı Başkanı Trump’ın açıkladığı planın, ‘Filistin’i yok etme planı’ olduğunu savundu. Müslümanlara, Kudüs’e sahip çıkmaları için çağrıda bulunan Yapıcıoğlu, şunları söyledi: “Kudüs düşerse Kahire, Bağdat, Ankara, Beyrut, Amman da düşer. Kudüs düşerse Tahran, Hartum, Diyarbakır, İslamabad ayakta kalamaz. Kudüs düşerse yarın Mekke’ye, Medine’ye de göz dikecekler. Kudüs yine ırkçı siyonistler ve onların hamisi emperyalist Amerika’nın hain planlarına konu olmakla dünyanın gündemine geldi. 28 Ocak günü yani 12 gün önce  Amerika’nın başkanı sağa sola göz kırpmayı da ihmal etmeden Kudüs’ün, İsrail’in bölünmez başkenti olacağına dair bir ihanet planı açıkladı. Bu planın bağımsız Filistin devleti ve Filistinliler için son şans olduğunu söyleyerek aklınca Filistinlileri ama aslında bütün Müslümanları tehdit etti. Bu kez yanlarında bazı İslam ülkelerinin hain idarecilerini de alarak Kudüs’ü satın alma ve Mescid-i Aksa’yı yıkma planları yapıyorlar. Bu planda bağımsız Filistin devleti yoktur. İki devletli çözüm falan da yoktur. Bu planda ‘büyük İsrail devleti’ ve onun kontrolünde bir nevi yarı özerk Filistin yönetimi hayali vardır. Bu plan Filistin’e yönelen en tehlikeli tehditlerden biridir. Bu plan Filistinin parçalanması değil, tamamen işgal edilmesi ve yok edilmesi planıdır.”

“KUDÜS DÜŞERSE, KAHİRE, BAĞDAT, ANKARA, BEYRUT, AMMAN DA DÜŞER”

Son açıklanan hain planın, Filistin topraklarının Arap sermayesiyle satın alınıp, siyonistlere hibe edilmesi planı olduğunu vurgulayan Yapıcıoğlu, “Ama Ey Amerika, Filistin Alaska değildir ki satın alasın. Filistin satılık değildir, Filistin Arapların da değildir. Filistin bütün İslam ümmetinindir. Mescid-i Aksa ilk kıblemizdir, Kudüs haremimizdir, uğruna her türlü bedeli ödemeye hazır olduğumuz kutsalımızdır.” şeklinde konuştu.

“Artık kendimize gelme zamanı gelmedi mi?” diye soran Yapıcıoğlu, şunları ekledi: “Ey İslam ülkelerinin idarecileri kendinize gelin! Ey Müslüman düşünürler, siyasetçiler, akademisyenler ve basın mensupları uyanın!”

Doğu Kudüs’e razı olunduğu için şimdi de Kudüs’ün tamamının istendiğine dikkat çeken Yapıcıoğlu, “İki devletli çözüme razı olursanız böyle planları size dayatırlar ve bütün Filistinli kardeşlerimizi israilin vatandaşı olmayı kabul etmek veya Filistin’den hicret etmek arasında tercih yapmaya zorlarlar.” diye belirtti.

Yapıcıoğlu, “Kudüs düşerse, Kahire, Bağdat, Ankara, Beyrut, Amman da düşer. Kudüs düşerse, Tahran, Hartum, Diyarbakır, İslamabad ayakta kalamaz. Kudüs düşerse yarın Mekke’ye Medine’ye de göz dikecekler. Kudüs ümmetin izzetidir. Kudüs esaretten kurtulmadıkça ümmet içinde bulunduğu zilletten kurtulmayacaktır. Kudüs hürriyetine kavuşmadan ümmet hürriyete kavuşamayacaktır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkçe, Kürtçe ve Arapça ilahilerin okunmasının ardından miting, sona erdi.

Kaynak: DHA/İLKHA

Bu haber 1086 kez okundu.
Diyarbakır - 17:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.