28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da “Mekke’nin Fethi Programı” düzenlenecek

Diyarbakır - 30 Aralık 2019 15:44 A A

Anadolu Gençlik Derneği tarafından Diyarbakır’da “Mekke’nin Fethi Programı” düzenlenecek.

Yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke’nin, İslam ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmesi dolayısıyla Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Diyarbakır Şubesi tarafından “Mekke’nin Fethi Programı” gerçekleştirilecek.

AGD Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, dernek binasında yaptığı açıklamada, programın, 31 Aralık Salı günü saat 18.30’da düzenleneceğini bildirdi.

“Milli Piyango” adı verilen oyunla kitlelerin kumarla buluşturulmasını sağlayan ve kötülüklere giden yolları açan her türlü eğlence anlayışını reddettiklerini dile getiren Ergin, “Kalplerdeki merhameti körelten, vicdan duygusunu ortadan kaldıran, insanları şehirlerin en orta yerlerinde her türlü ahlaksızlığı yapmaya sevk eden, gençlerimizde alkol ve uyuşturucu bağımlılığına giden yolu açan, insan bedenini metalaştıran eğlence anlayışına karşı tepki koymanın her erdem sahibi insanın görevi olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

AGD olarak, 31 Aralık Pazartesi akşamı Türkiye genelinde yaklaşık 600 noktada Mekke’nin Fethi Programı yapacaklarını anlatan Ergin, “Bilindiği üzere, yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke, İslam ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz, bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunun kuşanılması derdindeyiz. Ayrıca biz, İstanbul’un, Diyarbakır’ın, Kudüs’ün ve Mekke’nin fethinin birbirleriyle bağlı olduğunu ve bu fetihlerin aynı zamanda vahyin insanlığa çağrısı olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ergin, 31 Aralık Salı günü saat 18.30’da Cegerxwin Kültür Merkezinde gerçekleştirecekleri programa bütün vatandaşları davet etti. (Kaynak: İLKHA)

Bu haber 1091 kez okundu.
Diyarbakır - 15:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.