13° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da ‘Peygamberimiz ve Aile’ Konferansı

Diyarbakır - 13 Kasım 2019 19:58 A A

Diyarbakır’da, Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında “Peygamberimiz ve Aile” başlıklı konferans düzenlendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki etkinlik, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, yaptığı konuşmada, Mevlid-i Nebi etkinliğine katılmaktan mutlu olduğunu belirterek, peygamberin hayatının iyi şekilde anlaşılması sayesinde insanlar arasında kardeşliğin tesis edilebileceğini söyledi.

Peygamberin hayatının her yönüyle anlaşılmasının önemli olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, bir yetim olarak dünyaya gelen Hz. Muhammed’in, hayatı boyunca kendisi için değil, ümmeti için sürekli hassasiyet ve hayatının her alanında aile kavramının en zirvesini sergilediğini ifade etti.

Güzeloğlu, şöyle konuştu: “Bugün insanlığın yaşadığı bütün buhran ve sıkıntıların çözümünde, hayatıyla çözüm olan bir peygamber. Bizim en büyük mesuliyetimiz ve mecburiyetimiz, ümmet olarak O’nu en güzel şekilde anlamaktır. Ailedeki ihmal, bütün bir topluma sirayet eder. Çok büyük ağır maliyetler getirir. Bir evladın yitirilmesi; bir geleceğin, ömür boyu değil kıyamete kadar sadaka-i cariye olacak, hayırla anılmamıza vesile olacak bir büyük zenginliğin yok olması ve kaybedilmesi demektir. Huzuru ailede bulamayanın hiçbir yerde bulması mümkün değildir. Bugün karşılaştığımız ne kadar buhran ve sorun varsa sünnetin ihmal edilmesindendir.”

“HAYATI İNANLAR İÇİN EN GÜZEL ÖRNEKTİR”

İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır da ailenin önemini anlatarak, Hz. Muhammed’in hayatından örnekler verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt ise peygamberi anlamaya çalışmanın önemli olduğunu vurgulayarak, “Peygamber Efendimizin hayatı inanlar için en güzel örnektir. O’nun aile hayatı, ailesinin içerisinde ortaya koyduğu davranışlar da her birimizin ders alması gereken değerlerdir.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Yenişehir İlçe Kaymakamı Murat Beşikçi. Diyanet-Sen Şube Başkanı Ömer Evsen de katıldı.

Bu haber 654 kez okundu.
Diyarbakır - 19:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.