Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da risk durumu orta seviyeye yükseldi

Diyarbakır - 9 Nisan 2021 15:58 A A

Koronavirüs salgınında 1 Mart’ta düşük risk grubunda yer alan Diyarbakır’ın risk durumu orta seviyeye yükseltildi.

Normalleşmenin başlatıldığı 1 Mart’ta kadar koronavirüs salgınında vaka sayısının düşüklüğü nedeniyle “düşük risk grubunda” yer alan Diyarbakır’ın risk durumu, 30 Mart’la birlikte “orta seviyeli risk” grubuna yükseldiği ortaya çıktı. Kayapınar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun 30 Mart’ta aldığı kararla birlikte ortaya çıktı. Kayapınar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun kentin risk durumu, “Orta risk grubunda olan il” olarak değiştirildiğini kaydetti.

Kurul, İçişleri Bakanlığının 2 Mart 2021 tarihli 3514 sayılı genelgesine göre hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının risk grubuna göre düzenlendiğine işaret ederek, Diyarbakır’da hafta içi ve hafta sonu saat 21.00-05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacağı kaydedildi. Ancak şu ana kadar alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve diğer kısıtlama kararları uygulanmadı.

‘VAKA SAYISI 6 KAT ARTTI’

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya da risk durumunun yükseldiğini kaydederek, kentte normalleşmenin başladığı 1 Mart’a göre koronavirüs vaka sayısında 4 ile 6 katlık bir artışın yaşandığını kaydetti. Vaka sayısının Türkiye genelinde 50 bine yükseldiğini ve Türkiye’nin Avrupa’da vaka artış sayısında ilk sıraya yükseldiğini hatırlatarak, normalleşme için Ramazan ayının beklenmesini eleştirdi.

Daha önceki normalleşme süreciyle benzer bir durumun yaşandığını vurgulayan Yerlikaya, “Bu filmi daha önce görmüştük. 1 Haziran 2020’de çok hızlı bir açılma gerçekleşti. Bunun sonucu olarak yaz aylarında vaka sayılarında çok ciddi artışlarla karşılaştık. 1 Mart 2021’de alınan kararlarla, benzer bir süreci tekrardan yaşıyoruz. Çok hızlı bir açılma oldu. Kademeli olarak atılması gereken adımlar atılmadı. Her yerde aynı anda hızlı bir açılmanın sonucunda çok hızlı bir biçimde vaka sayıları arttı. Dün itibariyle Avrupa’da birinci sıradayız. Dünyada da ilk sıraları paylaşıyoruz. Günlük 50 bin vaka görülüyor ki, bu rakam açıklanması uygun görülen hasta sayısıdır. Bu rakamların gerçekliği ne kadar ifade ettiğini de bilmiyoruz.” diye konuştu.

‘KOVİD SERVİSLERİ YENİDEN AÇILDI’

En son açıklanan koronavirüs verilerinde, 276 can kaybının yaşandığını anımsatan Yerlikaya, “Gerçekten çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız. Şu anda Türkiye alarm veriyor. Bölge illerinde belirgin artışlar var. Önceki dönemle kıyaslandığında 4 ila 6 katlık bir artış söz konusu. Kimi hastanelerde Kovid servisleri kapanmıştı, şimdi yeniden açıldı. Yoğun bakımda sıfıra inen hasta sayıları şu an 15 ila 20 arasında yükselmeye başladı. Bu artışlar henüz hastaneleri ve yoğun bakımları zorlayacak, yer sıkıntısına yol açacak bir artış değil. Yaz aylarındaki seviyeye henüz ulaşmadık. Ancak bu biçimde devam etmesi halinde maalesef 1 Haziran sürecini tekrardan yaşamak durumunda kalacağız ve maalesef bedel ödemeye devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

‘TOPLUM KATILIMI SAĞLANMALI’

50 bin vakanın seyrettiği bir dönemde, kısıtlama kararı için Ramazan ayının beklenmesini eleştiren Yerlikaya, kısıtlama kararlarının bir takvime göre yapılmaması gerektiğini vurguladı. Zorunlu olan üretim yerlerinin dışında tüm yerlerin kapanması gerektiğini dile getiren Yerlikaya, “AVM’lerin kapanması, toplu ulaşım sayısının artırılması gerekiyor. İnsanların toplu olarak bir araya geldiği koşulları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Yaygın test yapılması gerekiyor. Ekonomik ve sosyal desteğin yoksul halk kesimlerine sağlanması gerekiyor. Tüm bunların başarıya ulaşması için her şeyden önce toplum katılımının sağlanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Bu haber 379 kez okundu.
Diyarbakır - 15:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.