29° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Diyarbakır’da ‘Serê Salê kutlandı!

Diyarbakır - 13 Ocak 2020 18:54 A A

Diyarbakır’da Hicri takvimine göre her yıl 13 Ocak’ta kutlanan “Serê Salê” düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Hicri ya da Julien takvimine göre her yıl 13 Ocak’ta kutlanan “Serê Salê”, bu yıl da Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) ve Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği’nin düzenlediği çeşitli etkinliklerle kutlandı.

“Serê Salê” etkinliği, Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği üyesi Siya Ayhan Akgül’ün açılış konuşmasından sonra MED-DER Çocukları’nın hikaye dinletisi ile başladı. Kürtçe hikayeler okuyan çocuklar dinleyicilerden beğeni topladı.

“KÜRT KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK İÇİN BU COŞKUNUN BÜYÜMESİ LAZIM”

Çocukların ardında Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği üyesi Celal Ekin, Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği’nin bin bir zorluklar atlatarak bugünlere geldiğini ifade ederek, “Bugün buradaki coşku hiç bitmesin. Kürt kültürünü yaşatmak için bu coşkunun büyümesi lazım” diyerek 13 Ocak’ın Kürt kültüründeki önemine değinerek, 2020’nin Kürtlere için barış ve özgürlük getirmesini diledi.

KÜRT KADINLARININ DENGBEJLİK GELENEĞİ

Ekin’in konuşmasının ardında program dengbêj dinletisi ile devam etti. Dengbêj Feleknaz, Kürt kültürünün bugünlere gelmesinde dengbejlik geleneğinin katkılarının olduğunu söyledi. Özellikle Kürt kadınlarının dengbêjlik geleneğini devam ettirmesi ve çocuklarına bu geleneği aşılaması gerektiğini ifade eden Dengbêj Feleknaz, bir halkı var edenin kültür olduğunu belirtti.

Dengbêj Ayten ise 2020 yılının Kürtlere barış ve özgürlük getirmesini temenni etti. İki kadın dengbej konuşmalarının ardından birlikte klam söyledi.

Dengbêj dinletisinin ardından Kürt şairleri Fatma ve Mehmet Said Arzu, Kürt şairi Cegerxwin’in dizelerini okudu.

“Serê Salê” etkinliği, Kürt sanatçı Ahmet Jiyara ve Azad Bedran’ın şarkıları ile sona erdi.

(Kaynak: MA)

Bu haber 826 kez okundu.
Diyarbakır - 18:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.