23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da son iki ayda, aşı olmayan dokuz gebe genç kadın yaşamını yitirdi

Diyarbakır - 2 Eylül 2021 16:26 A A

Koronavirüs salgını, özellikle aşılanmamış ya da eksik aşılanmış kişilerin hayatına mal olmaya devam ederken, Diyarbakır’da salgın hastanesi olarak hizmet veren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında aşılanmamış ve yaşları 26-35 arasında olan dokuz gebe genç kadının yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Uzmanlar, aşının gebe kadın ve karnındaki bebek üzerinde etki yaptığı gibi bilimsel olmayan bir iddia nedeniyle gebelerin aşılanmaktan kaçındığını ve bu nedenle genç yaşta virüs nedeniyle yaşamlarını yitirdiğini söyledi.

Koronavirüs ile mücadelede bilim insanlarının, “mucize” dediği aşı ile ilgili tereddütler yapılan bütün açıklamalara karşı bazı kesimlerde giderilemezken, aşılanmayan gebelerin virüse yakalanmaları durumunda büyük oranda yaşamlarını kaybettiği ortaya çıktı. Diyarbakır’daki salgın hastanesinin verilerine göre, 2 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında virüse yakalanan ve aşı yaptırmayan dokuz gebenin yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Yaşları 26-35 arasında olan dokuz gebenin ortak özelliğinin ise gebeliklerinin 30 hafta ve üzerinde olması olduğu belirtildi. Aşısız gebe kadınlarda riskin yedinci aydan sonra başladığını belirten uzmanlar, muhakkak aşılamanın yapılması gerektiğini söyledi.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Uğur Değer, gebelere özellikle üçüncü aydan sonra muhakkak aşı olmalarını önerdiklerini belirterek, “Özellikle diyabet ve tansiyonu olan gebelerin muhakkak aşılanmasını istiyoruz. Aşı yapmak istemeyenlerin gerekçelerine baktığımızda aşıya duyulan güvensizlik ve aşı karşıtlarının kafaları karıştıran açıklamalarından kaynaklanıyor. Bazı gebeler bu kafa karışıklığı nedeniyle aşının kendisine ve bebeğine zarar vereceğini düşünerek yaptırmak istemiyor. Ama biz ısrarla özellikle üçüncü aydan sonra aşılanmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi koronavirüs servisinde yatan hastaların yaş profiline bakıldığında, en fazla etkilenen yaş gruplarının 18 ile 40 yaş arası olduğu görüldü. Çoğu aşısız ya da eksik aşılı olan genç hastaların, salgının ilk dönemindeki yaş durumuna bakarak, “Gencim, bana bi şey olmaz niye aşı olayım” gerekçesiyle aşı yaptırmadıkları belirtildi.

Ferit ASLAN’ın haberi

Bu haber 817 kez okundu.
Diyarbakır - 16:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.