13° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da toplu taşıma sorunu büyüyor

Bağlar - 16 Kasım 2019 19:56 A A

Diyarbakır’da toplu taşıma sorunu her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Bazı bölgelerdeki araç sayısının az olması vatandaşı bezdirdi. Vatandaşlar, dolup taşan otobüslerde rahat nefes almak istiyor.

Diyarbakır’ın modern ve yeni yüzü olarak kabul edilen Kayapınar bölgesinin yeni yerleşim alanlarında Büyükşehir ve Özel Halk Otobüsleri hizmet veriyor. Ancak her geçen gün gelişen ve büyüyen Kayapınar bölgesine ayrılan araç sayısı yetersiz olunca duraklarda uzun kuyruklar oluşuyor, araçta nefes alacak yer kalmıyor. Duruma tepki gösteren vatandaşlar ulaşım sorununun çözülmesini istiyor.

VATANDAŞLARDAN VALİLİK VE BELEDİYEYE ÇAĞRI: SORUNU ÇÖZÜN

Nüfusu birçok ilden büyük olan Diyarbakır’ın modern yüzü olarak değerlendirilen merkez Kayapınar ilçesinin son yıllarda hızla artan yeni yerleşim bölgelerinde ulaşım sorunu vatandaşları mağdur ediyor. Kayapınar bölgesindeki Nazım Hikmet Caddesi, Mahabad Bulvarı, Yeni Diyarbakır Stadyum’un güzergahında sadece Belediye araçları ve özel halk otobüsleri hizmet veriyor. Büyükşehir Belediyesine ait otobüsler 20 dakikada bir çalışırken, özel halk otobüsleri ise 10 dakikada bir çalışıyor. Ancak hafta sonları ise Belediyenin araç sayısı düştüğü için vatandaşlar yaklaşık bir saat beklemek zorunda kalıyor. Durum böyle olunca vatandaşlar özel halk otobüslerine yöneliyor.

Vatandaşlar havaların tam soğumadan sorunun çözümünü istiyor. Sadece halk ve belediye otobüslerinin girebildiği ancak yetersiz kaldığı bölgede vatandaşlar dolmuş ve minibüslerin yeniden devreye girmesini ya da bu soruna kalıcı çözüm üretilmesini istiyor. Yeni belediye yönetiminin bu konuda adımlar atması bekleniyor.

Bu arada yerel seçimlerden önce Büyükşehir Belediyesi’nin izni ile şehir içi ulaşımı sağlayan minibüs ve dolmuşlar, Lunapark bölgesinden Yeni Stadyum’un yakınlarına kadar olan güzergahta seferler yapmaya başlamıştı. Şimdiye kadar sadece belediye ve halk otobüslerinin ulaşımı sağladığı bölgede artık dolmuş ve minibüsler de görev yapmış, bu durum maç günleri de dahil olmak üzere bu bölgede yaşanan ulaşım sorunu çözmüştü. Ancak kısa bir süre sonra seferler durunca ulaşım sorunu devam etti.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 1579 kez okundu.
Bağlar - 19:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.