Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da Yasağa uyan yok!

Diyarbakır - 18 Mayıs 2020 20:02 A A

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi’nde bulunan Ekinciler ve Gevran Caddelerinde maskesiz dolaşmak yasak ancak bundan birçok vatandaşın da haberi yok.

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi’nde bulunan Ekinciler ve Gevran Caddelerinde maskesiz dolaşmak yasak ancak bundan birçok vatandaşın da haberi yok. Ekinciler ve Gevran Caddelerinde maskesiz gezen vatandaşlardan birçoğu yasaktan haberlerinin olmadığını dile getirirken, birçoğunun ise maskesini cebinde taşıdığı halde takmadığı ortaya çıktı. Denetimlerin ise yeteri kadar olmadığı gözlendi.

Diyarbakır’da bir hafta önce kaldırılan şehirlerarası giriş çıkış yasağı ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının ardından kentte normalleşme yönünde adımlar atılmaya başladı. Birçok ilde koronavirüsün yayılımını önlemek için alınan kurullara uyulurken Diyarbakır’da birçok kurala uyulmadığı gözlemlendi. Maske takımının zorunluluğu olduğu caddelerde vatandaşlar maskesiz gezebiliyor. Bu da önlemlerin denetlenmediğini gösteriyor. Gevran caddesinde görev yapan bir zabıtaya, maske takmayanları neden caddeye alıyorsunuz? Sorusuna “ceza yazma yetkimiz yok. Uyarıda bulunuyoruz. Denetlemeye emniyet bakıyor” cevabını verdi.

MASKESİZ GEZMENİN YASAK OLDUĞU CADDELERDE, KİMİNDE MASKE VAR KİMİNDE YOK

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan Ekinciler ve Gevran Caddelerinde ve Kayapınar ilçesi 75 metrelik yol caddesinde maskesiz şekilde sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Vatandaşların Ekinciler ve Gevran Caddelerinde maskesiz çıkmaları yasak olduğu halde yasağa uymayanların sayısının da azımsanamayacak düzeyde olduğu gözlendi. Maske takan vatandaşların yanında maskesi cebinde olduğu halde takmayanlar olduğu gibi, biri maskeli biri maskesiz yan yana yürüyen ve sosyal mesafe kuralından da bihaber olan çok sayıda vatandaşın caddede dolaştığı görüldü.

Maskesiz bir şekilde dolaşan kimi vatandaşların maske takma zorunluluğundan haberdar olmadığı görülürken, birçok vatandaşın ise maskesini cebinde taşıdığı gözlendi. Kimi vatandaşlar ise maskesini çene altına çekerek maskeyi adeta bir aksesuar gibi kullandığı görüldü.

MASKESİZ DOLAŞMANIN BAHANESİ ÇEŞİT ÇEŞİT

Diyarbakır’da koronavirüs pandemisi ile mücadelede alınan tedbirlerin uygulanması noktasında belli bir rahatlık göze çarparken, maske kullanımıyla ilgili ilginç bahaneler öne sürülüyor. Kimi vatandaş maske kullanırken nefes almakta zorlandığını dile getirirken, kimisi maskenin alerji yaptığını kimisi ise maskesini cebinde taşıdığı halde takmadığını ifade etti.

İFTARDAN SONRA CADDELER KALABALIKLAŞIRKEN, MASKE KULLANANLARIN ORANI İSE AZALIYOR

Kent genelinde Ramazan ayından dolayı gün içinde kentte vatandaş hareketliliği belli oranda azalsa da iftardan sonra cadde ve sokaklar kalabalıklaşıyor. Kentte maske kullanımı konusunda belli bir duyarlılık gözlense de özellikle akşam iftardan sonra dışarı çıkanlar arasında maske kullananların oranının yok denecek kadar azaldığı dikkat çekti.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 445 kez okundu.
Diyarbakır - 20:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.