23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’daki 5 Parti il başkanından ortak açıklama

Bağlar - 26 Ağustos 2021 19:40 A A

Diyarbakır’da 5 partinin İl başkanları, yaptıkları otak açıklama ile vatandaşlara aşı çağrısında bulundu. İl başkanları, Vali Münir Karaloğlu ve tüm kurumlarla iş birliğine hazır olduklarını açıkladı.

CHP İl Başkanı Gönül Özel, İYİ Parti İl Başkanı Vecdin Ensarioğlu, DEVA Partisi İl Başkanı Cihan Ülsen, Gelecek Partisi İl Başkanı Aydın Altaç ve Saadet Partisi İl Başkanı Abdurrahman Ergin, kentin sorunlarını tartışmak ve çözüm önerilerinde bulunmak üzere bir araya geldi. CHP Diyarbakır İl örgütünde bir araya gelen 5 partinin il başkanları yaptıkları istişarelerin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

EĞİTİM ARAŞTIRMANIN 8 KATI KOVİDE AYRILDI

5 Parti tarafından yapılan ortak açıklama şöyle; “İki yılla yakın bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgınında ülkemizde nasibini almış bulunmaktadır. Sürekli pik döneminin yaşandığı  evrelerde maalesef her gün yüzlerce vatandaşımız yaşamını yitirirken, yapılan testlerde vaka sayıları 20 bini bulmakta. İlimiz Diyarbakır’da aşı oranın düşük olması nedeniyle vaka sayıları binlerin üzerine çıkarken, üzülerek belirtmek isteriz ki günlük olarak 15-20 arası vatandaşımız yaşamını yitirmektedir. Vaka sayılarındaki artış ve hastanelerdeki doluluk oranına baktığımız zaman Gazi Yaşargil araştırma hastanesinde 8 katın covid-19 hastalarına ayrılması hastalığın ciddiyetini gözler önüne sermektedir. İlimizde vatandaşlarımızın bize yapmış oldukları şikayet ve sıkıntılarına baktığımız zaman hastanelere giden Yurttaşlarımız yapmış oldukları test sonucunun pozitif çıkmasına rağmen toplu taşıma ile evlerine dönmelerini doğru bulmuyoruz. Çünkü testi pozitif çıkan vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarını kullandığı zaman virüsü onlarca kişiye bulaştırma riski artmaktadır. Bu nedenden dolayı testi pozitif çıkan yurttaşımızın kendi imkanları ile değil, hastane imkanları dahilinde evine bırakılıp izole sürecinin takip edilmesi gerekmektedir.

VATANDAŞIMIZI HATTA BEKLETİYORLAR

Ayrıca örf, adet ve geleneğimiz olan taziye ve kapalı ortamlarda yapılan nişan, düğün sünnet töreni gibi etkinliklerimizde virüs bulaştırma riskinin yüksek olması nedeniyle bunlara ara verilmesi veya açık alanlarda yapılarak bulaştırma riskini minimum seviyeye indirilmesi için çaba göstermemiz gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşa daha iyi hizmet sunmak adına kurulan 182 sağlık randevu hattında yaşanan sorunlara dikkat çekmek istiyoruz. 182 randevu hattı arandığı zaman operatör ya meşgul veya bağlanması gereken birime bağlanmamakla beraber yurttaşlarımız yarım saatten fazla hatta bekletilmektedir Bu bekleme sonucunda da randevuların dolu olduğu söylenip telefon kapatılmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlar kamu hizmeti alamadıkları için çaresizce özel hastanelere gitmek zorunda bırakılmaktadır. Bizler Beş Siyasi Parti temsilcisi olarak, Sağlık bakanlığı başta olmak üzere Diyarbakır İl sağlık Müdürlüğüne sesleniyoruz. 182 randevu hattının geliştirilmesi, bölgelere veya illere özel olarak ayrı randevu operatör hatlarının kurulmasını talep ediyoruz.

KURUMLARLA HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Sevgili Basın Mensubu Emekçileri, 6 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitimin başlamasına kısa bir süre kala geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlığı için veliler ve ebeveynler olarak aşı olmayan yurttaşlarımızı aşı olmaya davet ederken, maske, temizlik ve sosyal mesafe kurallarına uymamız gerektiğini belirtmek istiyoruz. Diyarbakır’ın sorunlarını ve sıkıntılarını dile getirmek ve çözüm önerilerini sunmak adına bizler aşağıda imzası bulunan 5 siyasi parti temsileri olarak başta il valimiz olmak üzere tüm kesimlerin Diyarbakır’ımızın sorunlarını tespit etmek ve çözüm üretmek adına her türlü işbirliğine açık olduğumuzu kamuoyuna deklare ederiz” ifadelerine yer verildi.

Bu haber 1282 kez okundu.
Bağlar - 19:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.