33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’daki heykeller tartışma yarattı!

Bağlar - 10 Mayıs 2021 13:34 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve estetikten yoksunluğuyla dikkati çeken heykeller tepki topladı. Belediye, heykeller dahil olmak üzere peyzaj çalışmasına 4 milyon 412 bin TL harcadı.

Belediyenin 12 Kasım 2020’de ihaleye çıkardığı, “Havaalanı Yonca Kavşağı Peyzaj Düzenleme Yapım İşi” ihalesi, 15 firmadan 4 milyon 412 bin TL ile en düşük teklifi veren “Irmak Mühendislik ve Mimarlık İnşaat Nakliye ve Turizm Maden Enerji Üretim Spor Hizmetleri Orman Ürünleri Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’ne” verildi. Belediyenin tanıtımını, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yonca Kavşağı’nda yaptığı çevre düzenleme çalışmasıyla kentte gelen yerli ve yabancı turistleri, doğanın güzellikleriyle karşılayacak” sözleriyle yaptığı proje bitip heykeller ortaya çıkınca ‘ucube’ heykellere tepki yağdı.

‘YAKIŞMAYANI KALDIRACAĞIZ’

Ucube heykellere tepki gösterenler arasında AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Abdurrahman Kurt da yerini aldı. Kurt, twitter’da bir kullanıcının “Diyarbakır’da yetkililerden bir ricam var. Karpuzun içindeki çocuğu çok mu aramışlar acaba. Ben çocuğun fotoğrafını görünce ürktüm ve biraz da korktum ki ben çocukları çok severim. Lütfen, Diyarbakırlılar sıcak kanlı insanlardır. Biraz daha tatlı ve sevimli çocuk olsa.” paylaşımına yanıt verdi. Diyarbakır’ın sevilen zihinsel engellisi Hikmet Ulucan’a benzediğine atıfta bulunan Kurt yorumunda, “Çimen Hanım gerçekten ilginç, tamam Hiko Diyarbakır’ın gülüdür ama tüm Diyarbakır figürlerini ona benzetmek biraz adaletsiz olmuş. Çocukluğundan büyüklüğüne tüm heykeller ona ithaf edilmiş.” ifadelerini kullandı.

Bir başka kullanıcının “Abdurrahman Bey, tam bir sanat faciası olmuş. Sizin onu kaldırtma kudretiniz eminim var. O ucubeyi kaldırtın. Diyarbakır’ı temsil edecek çok eser var zaten” sözlerine cevap veren Kurt, “Söz olsun uğraşacağım ve yakışmayanı kaldıracağız inşallah.” dedi.

‘MELİH GÖKÇEK FACİASININ BENZERİ’

Mahmut Aziz Usal adlı twitter kullanıcısı, “Melih Gökçek’in heykel faciasının bir benzeri Diyarbakır’da yaşanıyor. Havaalanı Kavşağına konulan heykeller ile kayyum adından çok söz ettirecek gibi…” diye paylaşımda bulundu.

‘TEPKİ TOPLAYAN PAYLAŞIM’

Karpuz içinde çocuk heykeline gelen tepkilere karşı Büyükşehir Belediyesi yaptığı paylaşımla daha çok tepki topladı. Twitter hesabından karpuz içinde çekilen çocuk fotoğrafları paylaşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, “İçine çocuk sığan karpuzlar Diyarbakır karpuzudur. Diyarbakır karpuzu fidelerini toprakla buluşturmaya başladığımız bu günlerde: Siz de Diyarbakır karpuzuyla çekilmiş çocuk fotoğrafınızı gönderin, yayınlayalım. Alem karpuz görsün.”  paylaşımı yaptı. Bu paylaşım da tepki topladı.

‘VALLAHİ REZALETİ SAVUNUYOR’

Belediyenin fotoğraf isteme paylaşımın altına yorum yazarak “Vallahi billahi bu rezaleti savunuyor” diye tepki gösterdi. başka bir kullanıcı ise “Bunu yapan heykeltıraş kör olmalı, acilen değiştirin” yorumunu yaptı.  Bir başka kullanıcıdan ise belediyenin paylaşımına “Rezil olmanın başka bir yolu olmazdı.” tepkisi geldi.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 1364 kez okundu.
Bağlar - 13:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.