Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’daki kuyumcu vurgununda yeni gelişme

Diyarbakır - 18 Haziran 2021 13:38 A A

Diyarbakır’ın konuştuğu 300 milyonluk kuyumcu vurgunuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Savcılığa isim listesi gönderdi. Bu arada 33 mağdur ifade verdi.

Diyarbakır’da saadet zinciri modeli ile esnaf, emniyet ve üst düzey yargı mensubu ile birçok kamu çalışanlarının birikimlerini toplayarak, “Paranızı işletelim. Size banka faizinin çok üzerinde kar payı verelim” diyerek son 2 yıl içinde 300 milyon liralık dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen vurgunla ilgili dava yeni bir gelişme yaşandı. Yeni soruşturma kapsamında Zülküf ve Zülfikar Ortaç kardeşlere 103 kilo altın, 23 milyon 500 bin Türk lirası ve 700 bin ABD doları kaptıran 33 mağdur ifade verdi.

MAĞDURLAR ŞİKAYETÇİ OLMAYA BAŞLADI

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava devam ederken, bugüne kadar şikayetçi olmadıkları belirlenen mağdurlar Savcılığa giderek ifade vermeye başladı. Mağdurlar ifadelerinde, “Sanıklar dükkânı kapatıp kayıplara karışınca bize bazı aracılar vasıtasıyla haber gönderip adliyeye gitmememizi istediler. Kendilerinden şikayetçi olmamızın sonucu değiştirmeyeceğini ve kaptırdığımız paraları geri alamayacağımızı, ancak bir süre bekleyip tüm alacaklarımızı ödeyecekleri taahhüdünde bulundular. Biz de hep bir umutla paramızı kurtarmak için bekleyip şikâyetçi olmadık. Ancak bir yılı aşkın zamandır halen zararımız karşılanmadı, bu nedenle sanıklardan şikâyetçiyiz” dediler.

EK İDDİANAME HAZIRLANACAK

İstanbul, Antalya, Mersin, Diyarbakır ve ilçelerinde yaşayan ve 103 kilo altın, 23 milyon 500 bin Türk lirası ve 700 bin ABD doları kaptıran 33 mağdurun ifadeleri tamamlandıktan sonra 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyasıyla birleştirilmek üzere ek iddianame hazırlanacak.

YAZIŞMALAR ORTAYA ÇIKTI

Vurgunun yaşandığı gün alacaklıların isim listesinin bulunduğu bilgisayar ve hard diskleri kaçırdığı kamera görüntüleriyle tespit edilen ve geçen hafta yakalanıp adli kontrolle serbest bırakılan Cemal Kılıç’ın telefonuyla ilgili Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesinin incelemesi de tamamlandı.

ÇOK SAYIDA KİŞİYE HAVALE YAPMIŞLAR

Telefonda Kılıç’ın vurgunu yapan sanıklardan Zülküf Ortaç ile aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu çok sayıda kişiye para transferi, EFT ve havale yaptıklarına dair yazışmalar tespit edilerek tutanakla delil olarak yeni soruşturma dosyasına eklendi.

BDDK HAZIRLADIĞI İSİM LİSTESİNİ SAVCILIĞA GÖNDERDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, şirketle bağı olmadığı gerekçesiyle kısa süre önce tahliye edilen Zülküf Ortaç’ın hesap hareketlerinin incelenmesinde, aslında suç örgütünü bizzat organize eden kişi olduğunu belirledi. Zülküf Ortaç’ın hesap hareketleri incelendiğinde para trafiğini bizzat yürüterek milyonlarca liralık havale ve EFT işlemleriyle mal kaçırdığı tespit edildi. Kuyumculuk işinde aktif rol aldığı yeni soruşturmayla birlikte somut delillerle ortaya çıkarıldı. Genişletilen soruşturma kapsamında, BDDK tarafından Başsavcılığa gönderilen yazıda, Zülfikar Ortaç ile Diyarbakır Bölge İstinaf Mahkemesi Ceza Dairesinde görevli bir başkan, Antalya, Mersin adliyesinde görevli hakim ve savcılar ile Yargıtay’da Tetkik hakimliği yapan bazı üst düzey yargı mensupları, emniyet görevlileri ve çok sayıda kamu görevlisinin de aralarında bulunduğu onlarca kişiyle para transferleri, EFT ve havale işlemleri gerçekleştirildiği belirlendi. Bu kişilerin T.C kimlik numaralarıyla birlikte isim listeleri savcılığa gönderildi. (Kaynak: Sabah)

Bu haber 1855 kez okundu.
Diyarbakır - 13:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.