10° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Diyarbakır’daki Okul Kantin işletmecileri örgütlendi!

Bağlar - 1 Ekim 2019 20:04 A A

Diyarbakır’da okul kantin işletmecileri dernek çatısı altında bir araya geldi. Derneğe kent merkezindeki 300 kantinciden 140’ı üye oldu.

Diyarbakır’da eğitim faaliyetlerini Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde sürdüren okullarda, kantinciler dernek çatısı altında biraraya geldi.

Diyarbakır Kantin İşletmecileri Derneği (DİKADER) adıyla kurulan derneğin başvurusu İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı. Diyarbakır merkezdeki okullardaki 300 kantinciden 140’a ulaşan DİKADER ilk genel kurulunda, Seyithan Atabey’i yönetim kurulu başkanlığına seçti.

Atabey ve yönetim kurulu üyeleri, derneğin kuruluş amaçlarına ilişkin bilgi verdi. Kuruluşlarını tamamladıklarını kaydeden Atabey, dernekleşme sırasında diğer illerdeki deneyimlerden faydalandıklarını söyledi.

İLK HEDEF DİYARBAKIR MERKEZ

İlk aşamada Diyarbakır kent merkezindeki kantincileri bünyelerinde toplamak hedefinde olduklarını dile getiren Atabey, kent merkezinden sonra Bismil, Silvan ve Ergani’deki kantincileri dernek bünyelerinde toplamak ve oralarda şube açmak istedikleri kaydetti.

Derneklerine üye olan kantin işletmecilerinden herhangi bir aidat ücreti talep etmediklerini aktaran Atabey, temel amaçlarının kantin işletmecilerinin toplum tarafından olumsuz algılanan imajlarını düzeltmek olduğunu söyledi.

‘KANTİNCİLERİN İMAJINI DÜZELTMEK İSTİYORUZ’

Okullarda, yaşanan zehirlenmelerinde genelde kantincilerin zan altında bırakıldığını, ancak bu güne kadar buna dair somut bir veri olmadığını vurgulayan Atabey, kantinlerin sürekli denetime tabi tutulduğunu buna rağmen bu olumsuz imajın toplumda yer edindiğini, bu imajı kırmaya çalışacaklarını anlattı.

‘OKUL YÖNETİCİLERİ MARABA OLARAK GÖRÜYOR’

Temel hedeflerinin kantin işletmecilerinin sorunların çözme noktasında ortaklaşmak olduklarına işaret eden Atabey, kantin işletmecilerinin yaşadığı önemli sorunlardan birinin de okul yöneticileri tarafından “maraba” olarak görülmesi olduğunu dile getirdi.

‘İHALELERİN ŞEFFAF OLMASINI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Kantin işletmecilerinin yaşadığı sorunlardan birinin yeni yapılan okullarda, milli eğitim yönetimi tarafından kayırılan bazı kişilerin ihale yapılmadan işgal girişimleri olduğuna dikkati çeken Atabey, kantin ihalelerinin şeffaf olması yönünde mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Atabey, meslektaşlarına yönelik eğitim çalışmaları da vereceklerini sözlerin ekledi.

Bu haber 983 kez okundu.
Bağlar - 20:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.