23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’daki STK’lardan cezaevlerindeki hak ihlalleri açıklaması

Diyarbakır - 12 Aralık 2019 16:06 A A

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Hak İnisiyatifi Derneği Diyarbakır Temsilciliği ve Türkiye İnsan hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla ortak bir basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır’da 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında, adliye binası önünde, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Tabip Odası ve HAK İnisiyatifi hapishanelerdeki hak ihlallerine ilişkin ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, İHD Cezaevi Komisyonu Üyesi Yusuf Erdoğan, İHD Diyarbakır şubesi Başkanı Abdullah Zeytun, Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilcisi Reha Ruhavioğlu, Diyarbakır Tabipler Odası (DTO), Başkanı Mehmet Şerif Demir ve STK temsilcileri katıldı.

STK’ların ortak açıklamasını, İHD Cezaevi Komisyonu Üyesi Av. Yusuf Erdoğan okudu.

Açıklamada, ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin 5. maddesi ve ‘Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 7. Maddesi üzerinden ‘Mahpuslara muamele ile ilgili standart asgari kurallar’ ve ‘Mahpuslara muamele ile ilgili temel ilkeler’ hatırlatıldı.

Türkiye’de hapishanelerdeki uygulamalara ilişkin Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a vurgu yapılan açıklamada ‘Mahpuslara insan onuruna yaraşmayan muamelelerin yasaklandığı ve hiçbir gerekçe ile bu muamelelerin meşru gösterilemeyeceği’ ilkesine atıfta bulunuldu.

HAPİSHANELERDE NELER YANŞIYOR?

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm bu anılan ve standartların belirtildiği sözleşmeler, kanunlar ile tavsiye kararlara rağmen Türkiye hapishaneleri, hak ihlallerinin en yoğun yaşandığı mekânlardandır. Türkiye hapishaneleri, başta yaşam hakkı ihlalleri olmak üzere birçok insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin gerçekleştirildiği birer ‘insan hakları ihlal merkezlerine’ dönüştürülmüştür. Sivil toplum örgütlerinin, ihlallerin tespitine dair raporlama çalışmaları ve ihlalleri kamuoyu ile paylaşmasına rağmen, hapishanelerin bu gerçekliği değişmemiştir. Türkiye Hapishanelerinde; mahpuslar hastalık ve diğer nedenlerle yaşamını yitirmeye devam etmekte, sevk ve sürgünler, işkence ve kötü muamele, tecrit ve izolasyon, ailelerle görüş engelleri, haberleşme haklarının engellenmesi, haksız disiplin soruşturmaları gibi çok sayıda hak ihlali yaşanmaktadır.”

Bu haber 839 kez okundu.
Diyarbakır - 16:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.