33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’daki Taziye Evleri Dijitalleşiyor

Diyarbakır - 22 Haziran 2021 12:30 A A

Bölgemizde Kültürümüzün önemli bir parçası ve manevi değerlerimize sahip çıkılması açısından önemli bir yeri olan taziye evlerinin gelişen ve değişen koşullara uyum sağlaması açısından bir uygulama hazırlanması kaçınılmaz olmuştur.

Taziye Evlerimiz, Taziye Evi yöneticileri ve yardımseverler sayesinde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza önemli bir hizmet sunmaktadır.  Günümüz koşullarında ise taziyelerin kitlelere ulaştırılması için teknolojiden faydalanması ve mobil uygulamalar ile desteklenmesi büyük önem kazanmıştır. 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi ve Diyarbakır Dernekler Platformu ortaklığında hazırlanan uygulama ile Taziye Evlerimizin ortak bir platforma taşınması, taziye evlerindeki taziyeler hakkında bilgi sunulmasını amaçlanmıştır. Bu uygulama Türkiye’de bu anlamda yapılan ilk uygulama özelliğini taşımaktadır.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi R. Kadri Kazmacı koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında hazırlanan uygulama üç aşamalı bir yapıya sahiptir.

Birinci yapı internet tabanlı yazılım; Bu adımda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan birimde taziye evlerinden gelen taziye verilerinin (Vefat Eden, Tarih ve Vefat Eden yakını vb.) sisteme işlenmesi sağlanmaktadır.

İkinci yapı Televizyon yazılımı; Bu adımda DTSO bünyesinde kurulan birimde sisteme işlenen verilerin takip edilmesi ve taziye bilgilerinin televizyondan yansıtılması ve diğer taziye evlerindeki taziyelerinde takip edilmesi sağlanmaktadır.

Üçüncü yapı Mobil bir uygulama; Mobil Uygulama ile ilimizdeki taziyelere dünyanın hangi şehrinde olursa olsun programı telefonlara yükleyenlere taziye evlerinin uygunluk durumu, kapasitesi, konumu, taziye evinde kimlerin taziyesi olduğu, taziye başlangıç ve bitiş tarihi ve taziye evi yetkilisi iletişim bilgilerini paylaşmak ve taziyelerden haberdar etmektir. Mobil uygulamaya Appstore ve Playstore üzerinden ulaşılması sağlanmıştır.

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs pandemisinin ekonomi, sağlık ve sosyal yaşama olumsuz etkileri ile kültürümüzün önemli bir parçası ve manevi değerlerimiz için önemli yeri olan taziye evlerinin kapalı olmasına sebep olmuş bu nedenle hazırlanan uygulamanın yürürlüğe girmesi noktasında gecikmelere sebep olmuştur.

Kısıtlamaların sona ermesiyle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi ve Diyarbakır Dernekler Platformu ortaklığında hazırlanan Taziye Evi uygulamasının, taziye evlerimizde aktif kullanımı için gerekli hazırlıkları yaklaşık bir yıldır büyük bir titizlikle  tamamlamış ve kurulum çalışmalarında taziye evlerine televizyonlar yerleştirilmiş mini pc ve uygulama ara yüz kurulumu ise kısıtlamaların sona ermesiyle devam ettirilmektedir.

Bu haber 574 kez okundu.
Diyarbakır - 12:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.