28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’dan Bölge’ye, Türkiye’ye, Dünya’ya Çağrı…

Diyarbakır - 22 Ekim 2020 13:14 A A

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’yı kapsayan Mezopotamya Kültür Rotası projesine yönelik Turizm Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Münir Karaloğlu Başkanlığında, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Turizm Değerlendirme Toplantısında açıklanan Mezopotamya Kültür Rotası projesiyle alakalı tüm paydaşların katılımıyla Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı’nın yönteminin, kapsamının, içeriğinin ve katılımcılarının ele alındığı bilgilendirme toplantısı yapıldı.   

Yenişehir ilçesinde yer alan bir otelde gerçekleşen toplantının açılışında konuşan Vali Karaloğlu, 7 Kasım tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy’un ve Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’dan kamu, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinin katılımlarıyla Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı yapmayı planladıklarını söyledi.

DİYARBAKIR’DAN ÇOK GÜÇLÜ BİR MESAJ VERMEK İSTİYORUZ

“Hedefimiz bir defa Diyarbakır’dan çok güçlü bir mesaj vermek istiyoruz. Şu anda bölgedeki huzur ortamını biz çok satabilmiş değiliz. Diyarbakır’da Şanlıurfa’da Mardin’de şu anda çok güzel bir huzur ortamımız var. Allah bozmasın. Allah bir daha geçtiğimiz yıllardaki yaşadığımız sorunları yaşatmasın. Bu huzur ortamını satabilmiş değiliz. Hala algımızda çok fena problemler var. Dışarıdan bu şehre bölgeye, bu bahsettiğimiz altın üçgene bakan insanların algılarında bir değişiklik oluşmamış. Yani şehirler düzelmiş, şehirlerde huzuru yakalamışız ama bunu dışarıda, bizim dışımızdaki coğrafyalara çok fazla anlatabilmiş değiliz. Bu da çok kolay değil. Kötünün propagandası çok kolaydır. Kötü çok kolay yayılır. Kötünün yayılma hızı iyiliğin yayılma hızının 10 katı olduğu söylenir. Onun için bizim şimdi iyiyi yayarken kötülerden çok daha fazla çaba sarf etmemiz lazım. Yani bu şehrin imajını, bölgenin İmajını yerle bir eden, algısını yerle bir edenlerin çalışmasından 10 kat daha fazla çalışmamız lazım” diyerek sözlerine devam eden Karaloğlu, yakalanan huzur ortamını iyi anlatabilmek için çalıştayın yapılacağı gün verilecek fotoğrafın yalnızca Diyarbakır için değil, Türkiye için de Dünya için de çok önemli olduğunun altını çizdi.

TANITIM VURGUSU

Mezopotamya’nın altın üçgeni olarak gösterilen Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da konuyla ilgili çalışmaların kurulan tertip komitelerince yürütülmeye devam ettiğini belirten Karaloğlu, iyi bir iş bölüm ve planlama yapmanın zorunluluğunu dile getirdi.

Çalıştay’da 3 ilin turizm geleceğinin konuşulacağını dile getiren Karaloğlu çalışmaların titizlikle devam etmesini, şehrin tanıtımına yönelik girişimlere ağırlık verilmesini istedi. “Bu kadar güçlü değerler var belki sadece Mor Gabriel başka bir ülkede olsa sadece Zerzevan başka bir ülkede olsa 10 – 20 milyon insan gelir oraya. Bu kadar büyük değerleri pazarlayamamanın üzüntüsünü yaşadım” diyen Karaloğlu, turizmde yeni trendin Mezopotamya olması için heybelerinin dolu, hedeflerinin yüksek önlerinin açık olduğunu vurguladı.

Karaloğlu’nun konuşmasının ardından Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral tarafından konuyla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Maral, çalıştayın nasıl yürütüleceğine yönelik yapılan planlamayla ilgili sunumunda tertip komitelerinin oluşturulduğunu, katılımcı listelerinin hazırlandığını, toplantı yerinin pandemi koşulları da göz önüne alınarak belirlendiğini ifade ederek gündemin de oluşturulduğunu söyledi.

Bu haber 727 kez okundu.
Diyarbakır - 13:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.