12° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’dan Gözaltılara tepki!

Bağlar - 25 Eylül 2020 17:38 A A

Kobani olayları soruşturması nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Milletvekili Semra Güzel, operasyonu, “intikam operasyonu” olarak değerlendirdi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobanê eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında bu sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri, eski milletvekillerinin aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına HDP ve İnsan ve Özgürlük Partisi’nden tepki geldi.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen HDP Milletvekili Semra Güzel, gözaltına alınmaları AK Parti’nin intikam alma girişimi olarak değerlendirerek, “Kobani eylemleri gerekçesiyle yapıldığı ileri sürülse de bu saldırı, Kobani’nin tarihin en büyük direnişi sonucu IŞİD barbarlığına karşı zafer kazanmasının, Kobani’nin düşmemesinin intikamıdır.” ifadelerini kullandı.

Soruşturma kapsamında yapılan gözaltı işlemlerini partisinin yeni dönem çalışmalarına verilen bir cevap olduğunu söyleyen Güzel, “Bu saldırı aynı zamanda 31 Ağustos’ta açıkladığımız ‘Barışa çağrı deklarasyonumuza’ iki hafta önce başlattığımız ‘Demokrasi İttifakı ve Anti-faşist Blok’ çalışmalarımıza verilmiş bir yanıttır. Partimiz düzmece operasyonlar ile bu stratejik söylemlerden vazgeçemeyecektir. Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceğiz, demokrasi kuracağız. Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz. Daha faşizme sarılanlar bilsinler ki: HDP geliyor. Korksanız da, koltuklarınıza sarılsanız da HDP’nin zamanı geldi.” diye konuştu.

 TUĞRUL: GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

 HDP Antep Milletvekili Mahmut Tuğrul ise defalarca mecliste 6-8 ekim olaylarına ilişkin önerge verdiklerini ancak AK Parti’nin oylarıyla bu önergelerin reddedildiğini belirtti. Tuğrul, HDP özelinde Türkiye’de demokratik kesimlerin baskı altına alınmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Bu hukuki bir operasyon değil, siyasi operasyondur. AKP’nin bölgede yapmadığı hiçbir suç kalmadı. İnsanlarımız helikopterden atıldı. Ormanlarımız doğamız yakılıyor. Ama tüm bunlara karşı mücadelemizde bir adım geri adım atmayacağız.” şeklinde konuştu.

VUKAT KISITLAMASI HUKUKA AYKIRI

 Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkezi de yaptığı yazılı açıklamada, gözaltına alınan HDP’liler hakkında 4 günlük gözaltı süresi ile 24 saat avukat görüş yasağı olduğunu kaydetti. Kobane olaylarında yaşanan saldırı ve ölümlerin gerçek sorumluları ortaya çıkarılmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Siyasi iktidar yargı eliyle, bir yıl önce yaptığı gibi bugün de elinin altında tuttuğu bir soruşturma dosyasını kendi çıkarları için kullanıyor, HDP’li siyasetçilerin gözaltına alınması emrini veriyor. 6 yıldır süren soruşturma kapsamında ‘şüphelileri’ ifade almak için adliyeye çağırmak yerine sabaha karşı ev baskını yapmaları hatta soruşturma kapsamında daha önce ifade vermiş olan müvekkillerimizin gözaltına alınmalarını hukuki bir gerekçe ile anlatmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Avukatların gözaltındaki müvekkilleri ile görüşmelerini engellemek adil yargılanma hakkının ihlali, soruşturmanın hukuksuzluğunun gizlenmesi amaçlıdır. Sürecin başında beri tüm hukuksuzlukları teşhir ettik etmeye devam edeceğiz” denildi.                                                                                         

PİA’DAN TEPKİ

Görevden alınan Ergani Belediye Başkanı ve İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya ile parti yönetimi de siyasetçilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Partinin Diyarbakır İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Kaya, “18 yıllık AKP iktidarı ülkeyi siyasi, ekonomik ve hukuki olarak iflas noktasına getirmiştir” dedi.

AKP’nin dış politikada başarısızlığı gün yüzüne çıktıkça içerde sertleştiğini dile getiren Kaya, şunları söyledi:  “10 yıllık Suriye politikası başta olmak üzere, Libya ve Doğu Akdeniz’deki siyasi başarısızlık gün yüzüne çıktıkça içeride sertleşen bir iktidar ile karşı karşıyayız. İşsizliğin rekor seviyeye ulaştığı, enflasyonun tavan yaptığı, Türk lirasının rekor seviyede değer kaybettiği, insanların açlık ile karşı karşıya olduğu bir ekonomik iflas durumunu yaşıyoruz. Anayasanın askıya alındığı, hukukun iktidarın emri ile iş yaptığı, adaletin ortadan kaldırıldığı hiç kimsenin kendisini güvende hissetmediği bir vasattan geçiyoruz. Demokrasinin, özgürlüklerin ve halkın iradesinin hakim olduğu ülkelerde bunların müsebbibi olan bir iktidar ayakta kalamaz. Böylesi bir ortamı yaratan iktidarın ayakta kalmasının tek yolu Demokrasiyi, özgürlükleri ve halkın iradesini ortadan kaldırmak, meşru hak taleplerini baskı ve sindirme yolu ile yok etmektir” diye konuştu.

“YAŞANAN OLUMSUZLUKLARIN KÜRT SORUNU VAR”

Yaşanan olumsuzlukların altında Kürt sorunu olduğunun altını çizen Kaya, şöyle konuştu:

“Yaşanılan tüm bu olumsuzlukların temelinde çözümsüzlüğe mahkum edilmiş Kürt meselesi vardır. Bugünkü operasyonda Kürt siyasi yelpazesinde farklı kişilerin gözaltına alınmış olması bu operasyonun Kürtlerin kazanımlarına yönelik 2014 te başlayan süreç ile beraber Japonya’da Kürt Dil Eğitimine, 2017 deki Kürdistan referandumuna, Rojava’daki Kürt kazanımlarına, Demokratik sistemde halkın iradesine kayyum atanmasına, Kayyumların Kütçe tabelalar üzerinden Kürt diline yönelik saldırıları, son dönemde yaşanan Kürtlere yönelik saldırı ve işkence ile devam eden çöktürme hareketinin devamı olduğunu göstermektedir” şeklinde konuştu.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 512 kez okundu.
Bağlar - 17:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.