Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’ın dondurma markası DİYDO

Bağlar - 22 Temmuz 2020 09:40 A A

Diyarbakır’da keçi sütünden yapılan ve ilk Diyarbakır dondurma markası olan Diydo, dünya çapındaki dondurma markalarıyla yarışmaya aday.

Diydo markası Diyarbakır Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği bünyesinde hayata geçirilen fabrikada üretiliyor. 

Köylü milletin efendisidir.’ Öyledir çünkü yediğimiz, içtiğimiz her şey köylünün emeğinden ileri gelir. Diyarbakır’da adımınızı attığınız her yerde güvenle satın alabileceğiniz et ve süt ürünlerini bulabilirsiniz.

Çünkü birçok proje ve devlet teşvikleri ile Diyarbakır kendi etini ve sütünü üretiyor. Keçi sütlerinde ise ‘Diydo’ markasıyla dondurması üretiliyor. 

Diyarbakır Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya, Sıcak yaz aylarında üretimi yüksek olan sütü dondurma yapma fikrini, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen yüzde 50 hibe desteği ile hayata geçirdiklerini kaydederek, “Eskiden köyde, kırsalda yetiştiricilik yapan üreticilerimiz sütlerini değerlendiremiyorlardı. Peynir yapıp, minibüse verir oraya buraya satmaktaydı. Bazıları müşteri bulup kendileri de satamıyorlardı. Örneğin şuanda bir keçi günde 2 kilogram süt veriyorsa bunu 1 liradan değerlendiremiyorlardı. Biz şuanda kapıda 4 liradan sütlerini alıyoruz. Yani bir keçinin ortalama katkısı yetiştiricilerimize 1 liradan aylık 30 lira ise bizim katkımız sayesinde bu aylık 60 liraya çıkıyor. Yıllık 400-500 lira civarında bir katkımız oluyor” dedi.

“KAR PEŞİNDE DEĞİLİZ”

Çetinkaya, Birçok kırsal yerde süt toplama işleminin yapılamadığını ve sıcak havalar nedeniyle sütlerin bozulduğunu ifade ederek, “Onunla ilgili de köylerde süt sağım ünitesi projesi hazırlamış bulunmaktayız. Küçük çapta da olsa bölge köylerde, üç köyün faydalanabileceği süt sağım ünitesi, sütleri toplayıp orada hem 3-5 kişi istihdam edeceğiz hem de o sütleri bozulmasını önleyeceğiz. Sağlıklı, hijyenik bir şekilde sütleri getirip dondurma yapıp tüketicilerimize sunacağız. Biz kar peşinde değiliz. Yeter ki yetiştiricilerimize, halkımıza bir faydamız olsun. Bir katkımız olsun. 3-5 kişiyi de istihdam ederiz. Bir şekilde kendine çalışacak pozisyonlar bulabilsin. Asıl düşüncemiz budur. Tabi ki para olmadan bir şey olmaz ama bunun parasal yönü birinci planda değil” diye konuştu.

“YENİ MARKA OLMAMIZA RAĞMEN ÇOK BEĞENİ TOPLADIK”

Yeni bir marka olmalarına rağmen çok beğeni topladıklarını vurgulayan Çetinkaya, “Çok beğeni topladık. Müşterilerimize ürün yetiştiremiyoruz. Bunu Diyarbakır’ın bütün ilçelerine, birçok yere bu sene yaklaşık 600 dondurma dolabı kadar dağıtım yaptık. Seneye inşallah daha da büyüterek bütün Türkiye’ye dağıtmayı hedefliyoruz. Bizim iyi, kaliteli ulusal bir marka haline gelme hedefimiz var. İnşallah başarılı oluruz. Bizim yetiştiricilerimize de, milletimize de bir katkımız olur” ifadelerinde bulundu.

Bu haber 2325 kez okundu.
Bağlar - 09:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.