28° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’ın gündemi: Kar!

Bağlar - 19 Ocak 2021 14:47 A A

Yağışın mevsim normallerinin altında seyrettiği Diyarbakır’da, yılın ilk karı düştü. Gece başlayan kar yağışı nedeniyle 22 uçak seferi iptal edildi.

Salih YEŞİL

Tüm ülkede olduğu gibi yağışların mevsim normallerinin altında seyrettiği Diyarbakır’da dün gece yarısından itibaren kar etkisini göstermeye başladı. Kar kalınlığı il merkezinde yer yer 10 ile 20 santimetre kalınlığa ulaşırken, yüksek yerlerde kalınlık yer yer 40 santimetreyi buldu. Karla birlikte hava sıcaklıkları da 2 ile 5 derece düştü.

22 UÇAK SEFERİ İPTAL

Kentte devam eden kar yağışı hava ulaşımını da aksattı. Diyarbakır’da İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’e karşılıklı olarak yapılması planlanan 22 uçak seferi iptal edildi.

DURAKLARDA YIĞILMALAR MEYDANA GELDİ

Sabah saatlerinde etkisini sürdüren kar, yer yer hayatı olumsuz etkiledi. Kara hazırlıksız yakalanan belediye ekipleri, yol küreme ve tuzlama çalışmalarını zamanında yapamaması nedeniyle şehir içi ulaşımda sorunlar yaşandı. Şehir içi ulaşım araçlarının normal seferlerini zamanında yapamaması ve pandemi nedeniyle yolcu sınırlaması önlemleri nedeniyle duraklarda, yığılmalar meydana geldi.

TRAFİK KAZALARINDA 22 KİŞİ YARALANDI

Kar yağışı nedeniyle yer yer trafik kazaları da yaşandı. Sabahın ilk saatleri nedeniyle yol küreme çalışmasının gecikmesiyle, 2 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 22 kişi yaralandı. Ergani ilçesinde sürücüsü henüz öğrenilemeyen yolcu minibüsü, kar nedeniyle kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu 9 kişi, Diyarbakır-Eğil Karayolunda ise 21 AAH 508 plakalı minibüsün devrilmesi sonucu 13 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

TARİHİ SURLAR BEYAZ BÜRÜNDÜ

Etkili olan kar yağışıyla tarihi surlar da beyaza büründü. Kar yağışının etkisiyle Hevsel Bahçelerini yoğun sis kaplarken, yer yer görüş mesafesi 20 metreye kadar düştüğü görüldü.

KARIN TADINI ÇIKARDILAR

Kar yer yer hayatı olumsuz etkilerken, karın tadını çıkarmak için sokaklara inenlerde vardı. Sokaklara, parklara ve evlerinin önünde çıkan vatandaşlar, kartopu oynayarak, kardan adam yaparak ve fotoğraf çektirerek karın tadını çıkarmaya çalıştı. Kar yağışı devam ederken Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, kar küreme çalışmalarını başlattı.

Bu haber 378 kez okundu.
Bağlar - 14:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.