23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’ın ilk tekstil boyahanesi kuruldu

Diyarbakır - 3 Eylül 2021 14:25 A A

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi 3’üncü etapta kurulan ve kısa sürede örme bölümünü de faaliyete geçiren Miray Tekstil, dün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı bir törenle de boya, apre ve baskı işlemlerine de resmen başladı. Boyahane kısmını da faaliyete geçiren Miray Tekstil, bu alanda Diyarbakır’ın ilk tesisi oldu.

Mustafa Özgür Kavak ve İrfan Kılıç’ın ortak olduğu Miray Tekstil, dün Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı bir törenle boya, baskı ve apre işlemlerine resmen başladı. Daha önce örme bölümünü de faaliyete geçiren fabrikada şu an yaklaşık 220 kişi istihdam ediliyor.

Miray Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özgür Kavak, henüz tam kapasite ile üretime geçmediklerini belirterek, “Şu an düşük kapasite ile çalışmamıza rağmen yaklaşık 220 kişi çalışıyor. Şu anda günlük 20 ton kumaş üretimi yapıyoruz. Ama tam kapasite ile üretime geçmemiz halinde günlük kumaş üretimimiz 70 tona çıkacak. Çalışan sayısı da 750 civarında olacak. Üretimimizin tamamı ihracata yönelik ve Rusya’ya gönderiyoruz. Orada da bunun gibi bir fabrikamız daha var ve orada da üretim yapıyoruz. Tam kapasite ile çalışmaya başladığımızda ülke ve bölge ile Diyarbakır tekstil piyasasına büyük canlılık getireceğimizi düşünüyoruz. Tam kapasite ile üretime başlamamız halinde iç piyasaya da hizmet vermeyi düşünüyoruz” dedi.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi 3’üncü etapta tekstil faaliyetine başlayan Miray Tekstil, 27 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam, 74 bin 632 metrekare üzerinde üretim faaliyetini sürdürüyor. Fabrikanın tam kapasite ile üretime geçmesi durumunda ise 50 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

Bu haber 602 kez okundu.
Diyarbakır - 14:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.