Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Eski Bakan Eker, artış gösteren gübre fiyatlarına kayıtsız kalmadı

Diyarbakır - 30 Eylül 2021 12:32 A A

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil, Yükselen gübre fiyatları ve gübre fiyat artışlarının kontrollerine alması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığına çağrıda bulundu. Yıllık gübre fiyatında yüzde 230 ile yüzde 270 arasında artış görüldüğüne işaret eden Delil, fiyat artışlarının çiftinin belini büktüğünü söyledi. Bu arada, AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve eski Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in gübre fiyatlarına müdahalenin yapılması için Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile görüştüğü öğrenildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil, son günlerde yüzde 230 ile 270 arasında artış gösteren gübre fiyatlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“YÜZDE 230 İLE YÜZDE 270 ARASINDA ARTIŞ VAR”

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın bir an evvel yükselen gübre fiyatlarına müdahale etmesi ve gübre fiyat artışlarını kendi kontrolüne alması kanaatinde olduklarının altını çizen Delil, “Yıllık gübre fiyatında yüzde 230 ile yüzde 270 arasında artış görülmüştür. 26 CAN 3 bin 500TL, 20.20.0 4 bin 450 TL, Üre 5 bin 700TL, Etibakır 7 bin TL,  DAP 7bin 200 TL’dir. Gün geçtikçe özel sektörün elinde olan gübre fiyat artışlarının neye göre yapıldığı hakkında bilgi vermeyen firmalar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sıkı bir denetime tabi tutulmalıdır” diye konuştu.

“HIZLI FİYAT ARTIŞLARI ÇİFTİNİN BELİNİ BÜKÜYOR”

Delil, Gübredeki bu hızlı fiyat artışlarının, çiftçinin belini büktüğüne işaret ederek, şöyle dedi:

“Böyle devam ederse çiftçi üretimi yapamaz hale gelecektir. Bunun önüne geçmek ve üretimin devamlılığını sağlamak için yetkililerin fiyatlara el atmaları gerekmektedir. Bu konu hakkında yetkililerden acilen bir açıklama gelmeli ve sorunun çözümü için bir an önce çalışmalar yapılmalıdır.

“BİR BÜTÜN OLARAK ÜLKEMİZ VE TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ OLUMSUZ ETKİLENECEKTİR”

Gider maliyetlerinden kaynaklı zor günler yaşayan çiftçilerimiz, gübre zamları ile birlikte daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. Yükselen fiyat artışlarından dolayı çiftçiler ihtiyaç duyulan gübreyi kullanamazsa üretim ve verimlilik düşecek dolayısıyla verimlilik ve üretimin düşmesiyle birlikte gıda fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Yani gübre fiyat artışında sadece çiftçiler olumsuz etkilenmeyecek bir bütün olarak ülkemiz ve toplumun tüm kesimleri olumsuz etkilenecektir”

ESKİ BAKAN EKER, BAKAN PAKDEMİRLİ’Yİ ARADI

Bu arada, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil, yardımcı olması için konuyu AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve eski Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile görüştüğü öğrenildi. Görüşmede, eski Bakan Eker, gübre fiyatlarına müdahale edilmesi için Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile görüştüğü belirtildi. Bakan Pakdemirli’nin, bölge çiftçisinin bu sorununun çözmek için girişimlerde bulunacağı yönünde söz verdiği bildirildi.

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 1352 kez okundu.
Diyarbakır - 12:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.