12° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakırlı Kadınlar teknede halay çekti!

Bağlar - 18 Kasım 2019 19:42 A A

Sonbaharda güzel havayı fırsat bilen kadınlar, Diyarbakır’ın tarihi ve doğal güzellikleriyle önemli bir turizm ilçesi Eğil’de eğlenceli zaman geçirdi. Tekne turu yapan kadınlar, sonbahar renkleriyle fotoğraf çektirip, çalan müzikle halay çekerek eğlendi.

Diyarbakır’da Aile Destek Merkezindeki (ADEM) kursiyer kadınlar, güneşli sonbahar gününü değerlendirerek tarihi Eğil ilçesini gezdi.

Bağlar Kaymakamlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Bağlar Aile Destek Merkezinden (ADEM) istifade eden kadınların günlük yaşamın stresinden sıyrılarak eğlenceli vakit geçirmesi için etkinlikler düzenliyor.

Bu kapsamda otobüslerle tarih ve doğa turizminin önemli merkezlerinden olan Eğil turunda bulaşan kadınlar, isimleri Kur’an-ı Kerim’de geçen 25 peygamberden Zülkifl ile Elyesa peygamberlerin kabirlerinin bulunduğu ziyaret tepesini gezdi. Daha sonra baraj gölünde tekne gezintisi yapan kadınlar, çalan müzikle halay çekti.

ADEM Koordinatörü Arzu Çetin, sonbaharın son günlerini değerlendirmek için ilçede yaşayan kadınları düzenledikleri gezi organizasyonuyla bir araya getirdiklerini dile getirdi. Aile destek merkezi olarak sadece kurs düzenlemediklerini ifade eden Çetin, “Öncelikli hedefimiz kadınlara meslek edindirmek. Sonrasında psikolojik olarak destek oluyoruz. Yeri geldiğinde düğünlerde gidip halay da çekiyoruz yeri geldiğinde taziye ziyaretlerine gidiyoruz.” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR GÜN GEÇİRDİK”

Bağlar ADEM’de el sanatları kursiyeri Çiğdem Müge Rençber, “Eğil’e geldik ve ilk olarak türbe ziyaretlerimizi yaptık. Tekne turu yaptık, yedik, içtik hanımlar olarak eğleniyoruz. Çok güzel bir gün geçirdik. Böyle bir imkan sunduğu için Kaymakamlığımıza çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Güzel bir gün geçirdiklerini aktaran kursiyerlerden Emine Koçak ise “Psikolojimize çok iyi geliyor. Bizim için güzel ortam oluyor. Usta öğreticilerimiz her konuda bize yardımcı oluyor.” ifadesini kullandı.

Düzenlenen etkinliklerin kadınlara moral verdiğini belirten kuaförlük programı kursiyerlerinden Şevval Eksik, kadınların meslek edinerek topluma kazandırıldığını aktardı.

Haber ve Fotoğraf: Bestami Bodruk-AA

Bu haber 762 kez okundu.
Bağlar - 19:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.