36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakırlı minibüsçüler Devletten Destek bekliyor!

Diyarbakır - 29 Mayıs 2020 14:45 A A

Pandemiye karşı alınan tedbirler kapsamında yolcu sayısı koltuk sayısının yarısına indirilen ve ayakta yolcu alınması yasaklanan minibüsçüler, yüksek girdi maliyetlerinin altında eziliyor. Aylardır zararına çalıştıklarını ifade eden Diyarbakırlı minibüsçüler devletten destek bekliyor.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi Balıkçılarbaşı Dolmuş Durağı’nda toplu taşıma hizmeti veren minibüsçüler yaşadıkları sorunlara ilişkin konuştular.

‘7-8 KİŞİYLE OLMUYOR’

Akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasından ve yeni güzergâhlar açılmamasından yakınan minibüsçülerden Hüsnü Angay, şöyle konuştu: “8 kişiyle gitmek zarardır. Bize de yardımcı olmaları lazım. Koltuk sayısının attırılması lazım, 7-8 kişiyle olmuyor. Fazla yolcu alınca ceza yiyoruz. Belediye bir yardımcı olsun. Yakıttan olsun güzergâhlardan olsun bir yardımcı olmaları gerekiyor.”

‘MECBURİYETTEN ÇALIŞIYORUZ’

Pandemi sürecinde normalleşme beklentisini dile getiren minibüs şoförü Mehmet Şirin, “Zarardır, boş gidiyoruz boş geliyoruz. Mecburiyetten çalışıyoruz. Sürecin normalleşmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘BAZI GÜNLER YEVMİYE ALMADAN EVİMİZE GİDİYORUZ’

Eski günlere geri dönülmesi gerektiğini dile getiren minibüsçü Süleyman Yaşa, şunları söyledi: “Gelsin çalışsınlar ne demek istediğimizi anlarlar. Bazı günler yevmiye almadan evimize gidiyoruz. Bize bir çözüm bulmaları lazım, böyle olmuyor. Bize eski sistemimizi geri verseler iyi olur. Diyarbakır’da pek fazla bir şey kalmamış zaten. Normale dönülse iyi olur.”

‘MASKESİZ YOLCU ALAMIYORUZ AMA MASKE YOK’

Maske sorununa işaret eden Mehmet Aydın ise şunları ifade etti:  “Şuan hep zararına çalışıyoruz, yakıtı doğru dürüst karşılayamıyoruz. Devlet bize bir katkı yapsa iyi olur. Maskesiz yolcu alamıyoruz ama maske yok. Devlet maske verse yolculara verebiliriz.”

‘BU SÜRECİ ATLATMAK İÇİN BİR ZAM GEREKLİ’

Minibüs ücretlerine zam beklentisini dile getiren Mustafa Kadan, “Devlet büyüklerimizden Dolmuşçulara bir zam olsa iyi olur. Şuan 7-8 kişi ile gidiyoruz, kurtarmıyor ama mecburiyetten dolayı çalışıyoruz.En azından bu süreci atlatmak için bir zam gerekli” dedi.

‘VATANDAŞLARIMIZ MAĞDUR KALMASIN DİYE ZARAR DA OLSA ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ’

Balıkçılarbaşı Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı ve Şoförler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Çapar,  Toplu taşımada yaşanan sorunların çözümüne ilişkin beklentilerini şöyle ifade etti: “Toplu taşıma şuan çok zor bir durumda. 7 kişi ile gidip geliyoruz, rayicimiz halen 2 TL’dir, kurtaramıyoruz. Akşama kadar arkadaşlar zor bela bir mazot parasını dahi çıkaramıyorlar. Bütün toplu taşıma hem halk otobüsleri hem minibüsler gerçekten zor durumdadır. Sayın Valimiz gerçekten Diyarbakır’da çalışıyor, olumlu şeyler yapıyor. İnanıyoruz, en kısa zamanda da toplu taşımayı göz önüne alır ve toplu taşımanın hakkı olan rayiç bedelini verir inşallah. Akaryakıt 6 TL civarıdır ve biz 2 TL’ye vatandaşı taşıyoruz. Hemen hemen 10 yıldır bir rayiç almamışız. Sadece Cumali Başkanın zamanında bir 50 kuruş verildi ama akaryakıt pahalı olunca o da boşta kaldı. Şuan için arabalarımızın çoğu çalışmak istemiyor ama onları zorla çalıştırıyoruz. Vatandaşlarımız mağdur kalmasın diye zarar da olsa elimizi taşın altına koyuyoruz ve bu süreçte böyle devam ediyoruz. Sayın Valimiz de yetkililer de bunu göz önüne alır ve inanıyorum ki, rayicimizi verir ve bir mazot parasını kurtarırız. Biz kardan geçtik ama hiç olmazsa şoförlerin parası çıksın. Çoğu minibüste 3 şoför var ve bunların sigortalarını ödüyoruz. Kasko ile birlikte bir minibüsün sigortası 6-7 bin TL’yi buluyor. 250 TL olan bir lastik şuan olmuş 750 TL. 100 TL olan bir yedek parça şuan olmuş 300 TL. Toplu taşımada zarar ediyoruz ve artık aciz olduk. Bırakmak istiyoruz ama kendimizi de kurtaramıyoruz. Bir yönetici olarak kafamızı yastığa koyduğumuzda esnaflarımızı düşünüyoruz, acaba yarın ne yapacağız diye. Ama maalesef hep zararda çalışıyoruz ve bu şekil devam ediyoruz. İnşallah Sayın Valimiz bunu göz önüne alır ve güzel bir şeyler yapar.”

‘BİZE YARDIMCI OLSUNLAR BİZ DE KALİTELİ BİR HİZMET SUNALIM’

Minibüsçüler Kooperatifi Yöneticisi Harun Yaşa ise minibüsçülerin yeni güzergâh ve zam beklentisini dile getirerek şunları söyledi: “Dışarıda deniliyor minibüsçüler kazanıyor ama yok. Pandemi sürecinde vatandaşla kavga ediyoruz, minibüse fazla yolcu almamak için. Maske uygulaması var ama yolcuya maske dağıtan yok. Eğer maskesiz vatandaşı bindirmeyeceksek, maskenin temin edilmesi lazım.  İkincisi, Diyarbakır metropol bir kent olmuş ama halen minibüsçüler olarak ring halinde dönüyoruz, kafes içerisinde. Diyarbakır’ın açılması gerekir. Üçüncüsü yakıt fiyatları fazla, yedek parça pahal. Bir yağ değişimi 900 TL, lastik bin 300 TL para. Bu koşullarda çalışmak fazlasıyla zarar. Ama nedir bu zararı göze alarak topluma hizmeti sürdürüyoruz. Zararına da olsa bu topluma hizmeti götürmek zorundayız. Bir seneden fazladır biz rayiç alamıyoruz. Bu konuda birçok müracaatımız var. Hem mağduriyetimizin giderilmesine hem de hizmet sektörünü daha da iyileştirmeye yönelik büyüklerimizden destek bekliyoruz ve her türlü uzlaşıya da hazırız. Temel talebimiz, birincisi rayiç, ikincisi güzergâhtır. Diyarbakır metropol bir kenttir ve yerel yönetimler gerçek anlamda vatandaşa hizmet götürmek istiyorsa güzergâhları açması gerekir. Eski Belediye Başkanı Cumali Atilla Stadyumun oraya güzergâh verdi ama sonradan iptal edildi. Diyarbakır havaalanına vatandaş otobüs olmazsa minibüsü bulamıyor. Araştırma hastanesine gece 10’dan sonra 50 TL’si olmayan gidemiyor. Vatandaş 50 TL’yi taksiye mi versin ilacına mı versin? Sayın Valimiz Diyarbakır’a hizmet etmek istiyorsa, gerçek anlamda hizmet toplu taşımadan geçer. Hem mağduriyetlerin giderilmesi hem de koşulların iyileştirilmesi için biz uzlaşmaya yanaşırız. Bize yardımcı olsunlar biz de kaliteli bir hizmet sunalım.”

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 881 kez okundu.
Diyarbakır - 14:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.