39° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.66

Diyarbakır’lılar Hazar Gölü’ne akın etti

Bölge - 19 Ağustos 2018 14:57 A A

9 günlük Kurban bayramını fırsat bilen vatandaşlar Hazar Gölü’ne akın ediyor.

Bölgede aşırı sıcaklar nedeniyle çöl sıcakları yaşanıyor. Bunaltıcı sıcaklardan kurtulmak isteyen halk, mevsimin büyük kısmını daha serin bir ilde geçirmeye çalışıyor. Diyarbakırlılar da Kurban bayramı öncesi sıcaklardan kaçıp Elazığ’ın Gezin beldesindeki Hazar Gölü kamplarına gidiyor.

Güneydoğu’da 45 dereceyi aşan çöl sıcaklarından kurtulmak isteyen vatandaşlar, daha serin yerlere gitmeye çalışıyor. Diyarbakırlılar da sıcaktan kaçıp Elazığ’ın Maden ilçesine bağlı Gezin beldesindeki Hazar Gölü kamplarına gidiyor. Ucuz tatil yapabilmek için başta Diyarbakır olmak üzere Batman, Mardin, Siirt ile Bingöl’den gelen vatandaşlar göl kenarına çadır kurdu. Hazar’ın serin sularında serinleyen tatilciler arasında bikinili genç kız ve kadınların olması Bodrum sahillerini aratmadı. İki ada ve saklı kenti bulunan Hazar Gölü çevresi, apart otel, kamp çadır alanları ile tatilcilerin gözde mekanı oldu. Akdeniz ve Ege sahillerini aratmayan Hazar Gölü’nde tatilciler, şezlong, şemsiye, deniz bisikleti, tekne turu gibi imkanlardan da faydalanabiliyor.

LÜKS VİLLA DA VAR, ÇADIR DA

Çöl sıcaklığının hissedildiği Güneydoğu’da vatandaşlar bayram öncesi bölgenin Bodrumu olarak bilinen Hazar Gölü kıyısına akın ediyor. Diyarbakır’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava, vatandaşı bunaltıyor. Gün içerisinde 45 dereceyi bulan sıcaklıkta zor anlar yaşayan vatandaşlar, lüks villaların da yanı sıra göl kenarına kurdukları çadırlarda kalıyor. Serinlemek için suya giren vatandaşlar mayonun yanı sıra suya girmek için günlük giysilerini de kullanıyor.

DÖRT YILDIZLI OTEL GİBİ

Hazar Gölü kıyısında bulunan Gökkuşağı Kampı’nın işletmecisi Halim Kaya, kampın aşırı sıcaklar nedeniyle ilk kez tam kapasite dolduğunu söyledi. Kurdukları çadırlara başta Diyarbakır olmak üzere bölgenin değişik illerinden serinlemek için gelen vatandaşlar olduğunu dile getiren Kaya, “Vatandaşlar sıcaklardan kaçmak için en yakın yer olan Hazar gölünü tercih ediyor. Bizde sıcaklardan kaçan insanlarımız için kampı dört yıldızlı otel gibi yaptık. Bir otelde olması gereken ne varsa kampımızda mevcut. Vatandaş doğal ortamda çadırlarda tatilinin keyfini çıkarıyor” dedi.

Diyarbakır’dan 10 günlüğüne geldiklerini belirten Ferit Polat, “Diyarbakır’daki hava sıcaklıklarından dolayı serinlemek istedik. İşlerimizin yoğunluğundan dolayı batıya gidemediğimizden burayı tercih ediyoruz. Hem serin hem de çocuklar için ideal bir yer. Herkese tavsiye ederiz” diye konuştu. Gölün çok güzel olduğunu, eskisi gibi olmadığını ifade eden Şenol Çelik ise, “Önceden burası çevrili ve düzenli değildi. Şezlonglar yoktu. Daha da iyi olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Bu arada, serinlemek için bölgenin cenneti konumundaki Hazar Gölü kıyısına gelen günü birlikçiler gölü cehenneme çeviriyor. Piknik yaptıkları alanlarda çöplerini toplamayan günübirlikçiler gölü kirletirken, vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi.

GÜNÜBİRLİKÇİLER KİRLETİYOR

Yıllardır Hazar Gölü kıyısına işletmecilik yapan Halim Kaya, “Aşırı sıcaklar nedeniyle başta Diyarbakır ve bölgenin birçok ilinden insanlar ucuz tatil yapmak için buraya geliyor. Çünkü insanlar ucuz ve yakın olduğu için burayı seçiyor. Biz de sıcaklardan kaçan insanlarımız için kampı dört yıldızlı otel gibi yaptık. Bodrum ve Antalya’daki otellerde ne varsa kampımızda da aynısı mevcut. Vatandaş doğal ortamda çadırlarda tatilinin keyfini çıkarıyor. Tek sorunumuz çöp konusu. Çünkü günü birlik olarak gelen vatandaşlarımızın göl kıyısında oluşturdukları kirlilik kabul edilemez. Bizler her gün kendi sahilimizde temizlik yapıyoruz. Ancak günü birlik gelen vatandaşlarımızın bazıları çöplerini toplamayınca çirkin görüntüler oluşuyor. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

YAŞANILIR OLMASI İÇİN ÇALIŞALIM

Hazar Gölü kıyısında yüzen Ahmet Ayyıldız adlı vatandaş, “Sıcaklar nedeniyle Diyarbakır’dan kaçıp buraya geldik. Ancak göl kıyısı pislikten geçilmiyor. Özellikle günübirlikçilerin oluşturdukları kirlilik kabul edilemez. Hepimiz serinlemek için buraya geliyoruz. Doğru dürüst yüzemedik çünkü sudan çok ciddi bir şekilde balık kokusu geliyor. Bu yetmezmiş gibi etrafta çöpten geçilmiyor. Vatandaşlarımız temizlik konusunda dikkat etmezse bu güzelim yeri de kaybedebiliriz. Lütfen kendi evimizde nasıl davranıyorsak, geldiğimiz yerleri de aynı şekilde kullanalım. Yazıktır, günahtır. Binlerce insan bu güzelim yerde fazla para ödemeden tatil yapmaya çalışıyor. Bunu insanlarımızın burnundan getirmeyelim ve yaşanılır bir halde olması için elimizden geleni yapalım” diye konuştu.

Kaynak: Tigris Haber Gazetesi

Bu haber 332 kez okundu.
Bölge - 14:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.