39° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.66

Doktorlardan iş yavaşlatma eylemi!

Bağlar - 11 Eylül 2018 22:17 A A

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki doktorlar, döner sermayenin kesilmesi üzerine iş yavaşlatma eylemi gerçekleştirdi. Randevulu hastaların dışında kimseyi kabul etmeyen doktorlar, sorun çözülene kadar eylemlerini sürdürecek

Diyarbakır Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki doktorlar, hastane yönetiminin döner sermayeyi kesmesinden dolayı iş yavaşlatma kararı aldı. Hastanede döner sermayeden gelen paranın yüzde 20’sinin hastane masraflarına harcandığı, kalan yüzde 80’inin ise çalışan personellere verilmesi gerekirken; hastane idaresi, doktorlara önce bir ay, sonra da 3 ay boyunca ek ücret verilmeyeceğini iletti.

SADECE RANDEVULU HASTALARA BAKILIYOR

Hastanenin “bir aylık ödeme yapılmayacak” açıklamasına ses çıkarmayan doktorlar, ücretlerin üç ay daha ödenmeyeceğine dair ikinci açıklama ile birlikte eyleme gitti. Dün iş yavaşlatan doktorlar, polikliniklerde sadece randevulu hastaları kabul ediyor. Doktorlar, günlük olarak muayene edilmesi gereken hastaları muayene edeceklerini belirterek, onun üzerindeki hastaları kabul etmeyeceklerini kaydetti. Doktorların iş yavaşlatması, doğal olarak hastanenin diğer servislerine de yansırken; hastanenin acil servisinde ise eyleme gidilmedi. İş yavaşlatma eyleminin döner sermaye sorunu çözülene kadar devam edeceği belirtildi.

40 HASTA MUAYENE EDİLECEK

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, hastanenin, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ayrıldığını bahane edip bütçesinin olmadığını öne sürdüğünü kaydetti. Doktorların resmi olarak günlük 40 hastaya bakmakla görevli oldukları, ancak bakılan hasta sayısının 100’ü geçtiğini ifade eden Adıbelli, doktorların 40 hastanın üzerinde yaptığı muayeneler için döner sermayeden ödeme yapıldığını ifade etti. Adıbelli, hastane yönetimi bu ay kesinti yapacağını, gelecek üç ay için de para kesintisi olacağını söylenince doktorların randevu üzerindeki hastaları muayene edeceğini, diğer hastalara bakmayacaklarını söylediğini belirtti.

DOKTORLARA İDARİ SORUŞTURMA

Hastaneye gelen polislerin, hastane idaresiyle birlikte bunun bir eylem ve suç olduğunu belirterek, doktorları uyardığı belirtilirken; hastane idaresinin de doktorlar hakkında idare soruşturma açtığı kaydedildi. (Haber Merkezi)

Bu haber 94 kez okundu.
Bağlar - 22:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.