28° Açık
  • EURO 6.39
  • DOLAR 5.69

Doların yükselmesi telefon piyasasını vurdu!

Diyarbakır - 10 Ağustos 2018 11:25 A A

Doların nabzının yüksek olması en çok telefon piyasasını vurdu. Piyasayı pimi çekilmiş bir bombaya benzeten telefoncu esnaflar, doların artışına bağlı olarak son aylarda işlerinde yarı yarıya bir azalma olduğunu dile getirdi.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan rahip Brunson krizinin neden olduğu gerginlik doların rekor üstüne rekor kırmasına neden oluyor. Dolar önceki gün 5,43 seviyesine kadar çıkarken, yaşanan bu durum piyasaları olumsuz etkiliyor. Döviz endeksli bir piyasa olan elektronik piyasasında telefoncular doların zirve yapmasından şikâyetçi. Döviz kurunun sürekli artmasıyla birlikte iş yapamaz hale geldiklerini vurgulayan telefoncu esnafları, doların artışı ile birlikte son bir ayda telefon fiyatlarının bin TL civarında yükseldiğine dikkat çekti. Telefoncu esnafının ortak beklentisi ise doların düşmesi.

“PİYASA PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA GİBİ”

Son aylara oranla işlerinin yüzde 50 oranında azaldığını belirten telefoncu esnafı Cihan Güney, “ Özellikle seçimlerden sonra işlerimiz kötüye gitmeye başladı. Son birkaç ay ile bugünü kıyasladığımızda işlerimiz yüzde 50 oranında düşmüş görünüyor. Şu anda piyasa pimi çekilmiş bir bomba haline gelmiş durumda. Bizim aldığımız bütün ürünler piyasanın çoğunda olduğu gibi dolara endeksli geliyor. Yastık altından çıkarılacak olan dolarların bozdurulması ile de piyasa düzelmez. Başta Amerika ve birçok ülke ile sorun yaşayan Türkiye’de ekonominin tansiyonu kolay kolay düşmez. Bizim beklentimiz ekonominin normalleşmesi. Şu anda telefon satın alamıyoruz. Dolar yükseldiği için millet telefonlarını satmak için bize getiriyor. Biz telefonları alırken tedirgin oluyoruz. Acaba telefonu alırsak dolar düşerse ne yapacağımızı düşünüyoruz. Dövizdeki rakamlar sürekli değiştiği için ne yapacağımızı şaşırır hale geldik.  Aldığımız cihazların çoğunu satamadık. Şu anda telefonlarımız elimizde kaldı. Telefon almaya gelen yok ama telefonunu satmak için gelen çok sayıda vatandaş var. Piyasaların rahatlaması için gergin siyasetin son bulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“AKSESUAR SATIŞLARIMIZ DİBE VURDU”

Fiyat artışından dolayı telefon alıp satamadıklarını kaydeden Mahmut Dalık, sözlerini şöyle sürdürdü; “Dolardan kaynaklı hiç iş yapamıyoruz. Cihaz fiyatları çok yükseldiği için fiyatlar müşterilere haliyle çok pahalı geliyor. Şu anda nadir olarak cihaz satabiliyoruz. Aksesuar satışlarımız da dibe vurdu. 5 TL’ye aldığım telefon kılıfını şu anda 8 TL’ye alabiliyorum. Fiyat artışından dolayı telefon alıp satamıyoruz.”

“BÖYLE GİDERSE DÜKKÂNI KAPATACAĞIZ”

Kâr oranlarını düşürmelerine rağmen iş yapamadıklarını dile getiren Şirin Armanç, “Şu anda telefon piyasasında durum çok kötü. Doların yükselmesine bağlı olarak son bir ay içerisinde cihazların fiyatı 1000 TL civarında yükseldi. Hal böyle olunca hem telefon alışında hem de telefon satışında büyük sorunlar yaşıyoruz. Birkaç ay önce 2 bin TL fiyat biçtiğim cihazı şu anda 3 bin 500 TL’ye bile alamıyorum. Böyle giderse dükkânı kapatacağız. Şu anda dolar 5,30 TL civarında, tabi rakamlar sürekli değişiyor. Komşularımızda da durum çok farklı değil. Şu anda çok fazla cihaz alamıyoruz. Kar oranlarımızı çok düşürmemize rağmen yine de satış yapamıyoruz. 6 bin TL kira veriyoruz. Şu anda kafa kafaya ticaretimiz ilerliyor. Biz de öylece doların artışını takip ediyoruz” dedi.

“KİRAMIZI ZOR KARŞILIYORUZ”

İki ay önce aldıkları cihazları şu an yüzde 50 oranında pahalı aldıklarını ifade eden Ahmet Karakaş, “Doların artmasıyla birlikte işlerimiz çok kötü bir noktaya geldi. İki ay önce aldığımız ürünleri şu anda yüzde 50-60 oranında daha pahalı fiyata alıyoruz. Önce dönemlerde günde 500 TL ciromuz vardı. Şu anda bu yarı yarıya indi. Dolar zirve yapmadan önce 5 bin 400 TL’ye aldığımız son model cihazlar vardı. Şu anda bu cihazlar 7 bin 400 TL’ye yükselmiş durumda. Müşteriler de bizleri pek anlamıyor. Kendilerini kandırdıklarımızı düşünüyorlar. Artık kiramızı zor karşılıyoruz. Biz umutla doların düşmesini bekliyoruz. Recep Tayyip Erdoğan ne yapıp edip doları düşürmeli” diye konuştu.

Haber: Mehmet Uğur ÇAKIL/Yenigün

Bu haber 132 kez okundu.
Diyarbakır - 11:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.