23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Don Kişot izleyicilerin karşısına Kürtçe çıkacak

Diyarbakır - 27 Haziran 2021 13:45 A A

Pandemi nedeniyle 15 aydır perdeleri kapalı kalan Amed Şehir Tiyatrosu, yeni oyunu Don Kişot’un Kürtçe uyarlamasıyla perdelerini açmaya hazırlanıyor.

Pandemiden kısıtlamaları nedeniyle oyunlarını sahneleyemeyen Amed Şehir Tiyatrosu, 15 ay sonra perdelerini açacak. 2020’nin mart ayından beri sahnesi kapalı olan Amed Şehir Tiyatrosu, yeni bir oyunla izleyicilerinin karşısında çıkacak. Şehir Tiyatrosu, yeni oyunu Don Kişot’un prömiyerini 29 Haziran saat 19.00’da sergileyecek. Miguel de Cervantes’in romanı olan Don Kişot, Sancho ve Don Kişot’un macera dolu yolculuğunu anlatan oyun, prömiyerinin ardından 30 Haziran’da da Diyarbakır’da izleyici karşısında çıkmaya devam edecek. Ferhad Feqî’nin uyarladığı ve yönetmenliğini yaptığı oyunda, Özcan Ateş, Şahabettin Dağ, Berfin Emektar, Dicle Güneş Yavuz, Özkan Şeker ve Şilan Alagöz rol alıyor.

Oyunculardan Özcan Ateş, yaklaşık 5 yıldır Don Kişot oyununu oynamak istediklerini, fakat bir türlü koşulların sağlanmadığına dikkati çekerek, “5 yıl önce de uyarlamayı Ferhad Feqî yaptı. Feqî Almanya’da tiyatro yapıyor. Don Kişot onun fikriydi. 5 yıl boyunca üstüne çalıştı. Sonrasında da bizimle birlikte oynamak istediğini söyledi. Bizde kabul ettik. 2-3 aydır üzerinde çalışıyoruz ve halen de çalışmalarımız sürüyor. 29 ve 30 Haziran’da oyunumuzu izleyiciye sunacağız.” diye konuştu.

‘DOĞRU VE YANLIŞI BİRLİKTE SUNUYORUZ’

“Neden Don Kişot” sorusunu, “Don Kişot şövalye hikayelerini okuyor ve bir yola çıkıyor. Zulüm yapanlara karşı ezilenlerin, mazlumların yanında durup onları korumak istiyor. Oyunla bir hakikati göstermek istiyoruz. Oyunda doğruyu ve yanlışı birlikte sunuyoruz.” sözleriyle anlattı.

Kürtçe oyunun Kürtlerin yaşadığı tüm şehirlere ulaştırmak istediğini ifade eden Ateş, “Amed’de bu oyunu iki kez  izleyici ile buluşturduktan sonra bir ay ara vereceğiz. Bir ay sonra da oyunun turnesi olacak. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin de büyük bir kitlemiz oluşmuş durumda. Eğer ihtiyaç olursa Avrupa’ya da turne için gitmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘YOĞUN BİR İLGİ VAR’

Ateş, koronavirüs salgınının bütün meslek gruplarını etkilediği gibi kültürel çalışmaları da etkilediğini belirterek, “Biz bu süreçte hiç boş durmadık. Evet doğru tiyatro oyunu oynayamadık ama Hinek Henek programının çalışmalarını başlattık. Daha çok bunun üzerin de durduk. Çünkü tiyatro oyununu oynayamadık. Şimdi ise her ne kadar pandeminin etkisi varsa da yoğun bir ilgi de var.” şeklinde konuştu.

Önlerindeki sezon için yeni oyunların çalışmalarına başladıklarını söyleyen Ateş, bu oyunların detaylarının daha belli olmadığını daha çok çocuk oyunları yapmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

Ateş, tiyatro severlerini yeni oyunlarını izlemeye davet etti.

Bu haber 436 kez okundu.
Diyarbakır - 13:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.