40° Açık
  • EURO 6.38
  • DOLAR 5.66

Döviz artışı Kurbanlıkları da vurdu!

Diyarbakır - 11 Ağustos 2018 11:16 A A

Kurban bayramına sayılı günler kalmasına rağmen Diyarbakır hayvan pazarında satışlar durmuş durumda. Doların hızla artış göstermesi kurbanlık satışlarını da etkiledi. Besiciler hayvanlarını satamadığı için çözümü batı illerine gitmekte buluyor.

KURBANLIK SATIŞLARI ETKİLENDİ

Dolar ve Euro kurunun artış göstermesi hayvan satışlarını da etkiledi. Diyarbakır Canlı Hayvan Borsası’nda satışlar geçen yıllara oranla durmuş durumda. Eski bayramlardaki hayvan satışları heyecanından eser yok.  Sabahın erken saatlerinde pazara gelen satıcılar umduklarını bulamıyor. Besiciler eski kurban bayramlarında yaptıkları satışları mumla arıyor. Birçok  yerleşim yerinden gelen besiciler koyunlarını satmak için müşteri bekliyor. Yem, mazot ve saman fiyatlarıyla mücadele ederek hayvancılık yapmaya çalışan besiciler, büyük umutlar bağladıkları Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmasına rağmen umduklarını bulamadılar. Koyunlarını satamayan besiciler ise çareyi bölge dışındaki illerde yapacakları satışta görüyor.

PİYASALAR ALT ÜST OLDU

Dolar ve Euro kurunun artışı piyasaları alt üst etti. Bu çalkantıdan hayvan piyasası da etkilendi. Doların artışı kurbanlık fiyatlarına da yansıdı. Besiciler satış yapmakta zorluk çekiyor. Kurbanlık fiyatları asgari ücrete ulaştı. Kurban bayramı için kurbanlık bakmaya gelen vatandaşlar fiyatlar karşısında çaresiz kalıyor. Geçen yıllara oranla kar ve satışlarındaki azalmadan yakınan besiciler, doların yükselişinin hayvan borsasında yarattığı etkiden şikayetçi. Fiyatların arttığı ve ilginin azaldığı hayvan borsasına büyük bir karamsarlık hakim durumda.  Bayram beklentileri suya döşen besiciler daha fazla zarar etmeden hayvan borsasından kaçıyor.

ÇARE BATI İLLERİ Mİ?

Bölgedeki birçok hayvan borsasında işler durmuş durumda. Diyarbakır hayvan pazarında da işler yolunda gitmiyor. Satıcı ve alıcılar arasında sert geçen pazarlıklar sonuçsuz kalıyor. Besicilerin masrafları ve zararları her geçen gün artmakta. Yem, mazot ve saman fiyatları ile baş edemeyen besicilerin omzuna gurbet yükü de çıktı. Yaşadığı yörede ve çevre illerde umduğunu bulamayan bir çok besici kurtuluşu batı illerine gitmek görüyor. Diyarbakır ve çevre illerden gelerek kurbanlık satmaya çalışan bir çok besici hayvan borsasından hüsranla ayrılıyor. Birçok  besici çareyi Batı illerine gitmekte ve bu şekilde zarar etmekten kurtulmayı düşünüyor. Bölge insanının ekonomik sorunlardan dolayı kurbanlık alamadığını belirten besiciler, bu yıl büyük heyecan ile geldikleri hayvan pazarında umduklarını bulamadılar.

BESİCİLİĞİ BIRAKMA AŞAMASINDALAR

Tüm gayret ve çabalarına rağmen umduklarını bulamayan besiciler büyük bir kriz içerisinde kıvranıyor.  Kurban bayramında arzu ettikleri satışı yapamayan besiciler, masraflarını nasıl çıkaracaklarını düşünüyor. Hayvanları için yaptıkları bütün harcamaların karşılığını alamayan besiciler, işlerini bırakmak üzereler. Emeklerinin karşılığını alamayan besiciler işlerin nasıl düzeleceğini kara kara düşünüyorlar.

Kaynak: Tigris Haber Gazetesi

Bu haber 170 kez okundu.
Diyarbakır - 11:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.