40° Açık
  • EURO 6.38
  • DOLAR 5.66

Dövizin yükselmesi inşaatı durdurdu!

Diyarbakır - 13 Ağustos 2018 12:31 A A

Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısındaki rekor değer kaybı dolayısıyla Türkiye’de birçok ilde olduğu gibi Diyarbakır’da da inşaat başta olmak üzere birçok iş kolundaki firmalar satışlarını durdurdu.

ABD Başkanı Trump’ın önceki gün attığı ‘Türkiye tweeti” sonrası 6.10 TL seviyesinden, 6.80 TL seviyesine yükselen Dolar kuru, bugün güne 6,42TL seviyelerinde başlarken, , Euro kuru 7,34 TL seviyesinde. Türk Lirası’nın döviz kuru karşısındaki rekor düzeydeki değer kaybı, başta Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü olmak üzere birçok vurdu.

SİPARİŞ ALIMLARINI DURDURDULAR

Türkiye’de birçok ilde olduğu gibi Diyarbakır’da da dolar kurundaki ani artışlardan kaynaklı inşaat malzemesi satan firmalar, satışlarını durdururken, bayilerine fiyat teklifini vermeyen firmalar, 14 Ağustos gününe kadar yeni fiyat listesi çıkarana kadar sipariş almayı da durdurduğu öğrenildi. Döviz kurlarındaki hareketliliğin durması halinde yeni fiyat listesi belirlenip, satış yapılacağı belirtilirken, konuya ilişkin görüştüğümüz Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) İnşaat Komisyonu Başkanı Nedim Şimşek, birçok şirketin kurdaki ani değişimden dolayı fiyat vermekten kaçındığını belirterek, “Fiyat verilmemesinden ötürü,  yapımı süren birçok inşaatta malzeme sıkıntısı yaşanıyor. İnşaat malzemeleri satışı yapan firmalar gibi elektrikçi ve tesisatçıların da satış yapmıyorlar. Dövizdeki artışın devam etmesi halinde en çok etkilenen sektörün inşaat sektörü olacaktır.” dedi.

“FİRMALAR, PEŞİN SATIŞ YAPMAYI DURDURDU”

Şimşek, Şimdiye kadar vadeli satış yapmayarak önlem almaya çalışan tesisat ve elektrik malzemesi satan firmaların dolardaki sert yükselişle birlikte peşin satış yapmayı durdurduğunu ve çek veya diğer satın alma yollarının ise tıkandığını ifade ederek, “İnşaat firmaları artık fiyat farkı bile alamıyor. Hal böyle olunca inşaat şirketlerinin batma noktasına gelecektir. Bununla ilgili olarak bir an önce ilgili hükümetin önlem almasını bekliyoruz, yada birçok firma inşaatları yarım kalacak kepenklerine kilit vurmak zorunda kalacaklar” diye konuştu.

MOBİLYACILARDA SATIŞLARINI DURDURDU

Öte yandan alınan bilgilere göre, inşat şirketlerinin yanı sıra Türkiye genelinde mobilya aksesuarları satışı yapan özel firmalar da, bayilerine gönderdikleri e-mail ile yeni fiyatlar belirlenene kadar satış yapmamalarını istedikleri iddia edildi.

Bu haber 265 kez okundu.
Diyarbakır - 12:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.