Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Dr. Biten: “Ambulansa mazot koyarsanız’ götürürüz devri geride kaldı”

Bismil - 5 Ekim 2021 15:36 A A

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aziz Alper Biten, Ambulanslar için “mazotu koyarsanız götürürüz” denen günleri geride bırakalı çok olduğunu ifade ederek, “Son bir yıl içerisinde Diyarbakır’da Helikopter ambulansıyla ile taşınan hasta sayımız 1415 uçak ambulansımızla ile taşınan hasta sayımız 1400 olmak üzere bir yılda toplam 3 bin hastamız tedavilerini olmak üzere taşındı” dedi.

Geçtiğimiz günlerde açılışa katılmak üzere Diyarbakır’da gelen Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aziz Alper Biten Diyarbakır’ın sağlığını değerlendirdi.

“AMBULANSLAR İÇİN ‘MAZOTU KOYARSANIZ GÖTÜRÜRÜZ’ DENEN GÜNLERİ GERİDE BIRAKALI ÇOK OLDU”

Ambulanslar için “mazotu koyarsanız götürürüz” denen günleri geride bırakalı çok olduğunu ifade eden Biten, “Şimdi ise Diyarbakır genelinde toplam 71 adet 112 komuta kontrol merkezimiz bulunmakta. Bugün itibariyle 4’ü kar paletli, 1’i motosiklet, 1adet helikopter, 2 adet 4 sedyeli ve 2 adet  yoğum bakım destekli ve 1 adet çocuk yoğum bakım destekli olmak üzere toplamda 9 özellikli 112 ambulans ile Diyarbakır geneline hizmet verilmektedir. Son bir yıl içerisinde Diyarbakır’da Helikopter ambulansıyla ile taşınan hasta sayımız 1415 uçak ambulansımızla ile taşınan hasta sayımız 1400 olmak üzere bir yılda toplam 3 bin hastamız tedavilerini olmak üzere taşındı.”

DİYARBAKIR İL GENELİNDE YAKLAŞIK 14 BİN SAĞLIK PERSONELİMİZ HİZMET VERİYOR

“Diyarbakır il genelinde yaklaşık 14 bin sağlık personelimiz hizmet veriyor. 1050 civarı pratisyen tabip bine yakın uzman tabip diş hekimi ve eczacılardan oluşuyor. Hükümetimizin ilk günden bugüne Diyarbakır’da gerçekleştirdiği yatırımlar ve sağlık alanında ki gelişmelerden bahsetmek istersek: “Ülkemizdeki tüm hastaneler Avrupa standartlarının üstünde bir mimari yapıyla bizi evimizde hissettirirken, deneyimli sağlık profesyonelleriyle de en üst düzeyde sağlık hizmeti sunumu gerçekleştiriyor.

“BİSMİL’DE SAĞLIK’TA ÇAĞ ATLADIK”

Bismil Devlet Hastanesinde son 6 ay içerisinde 128 bin vatandaşımıza acil serviste, 240 bin vatandaşımıza poliklinikte olmak üzere 368 bin hastaya tedavi uygulandı. Bu hastalarımızdan sadece 800 civarı hastamızın diğer tesislerimize sevki gerçekleştirildi. Bunların yanı sıra Yukarı Salat 112 Komuta Kontrol Merkezi ve Aile Sağlı Merkezi yapımına başlandı. İnşallah çok yakında hizmete başlayacak. Yakında Çöltepe ve Ambar mahallelerimizde de aile sağlık merkezimiz olacak” dedi.

“COVİD 19 VİRÜSÜYLE HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDİYORUZ ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Dr. Biten, Dünya genelinde ve ülkede yaşan pandemiye değinerek, Pandeminin başladığı günden bugüne tüm dünyayı etkisi altına alan covid 19 virüsüyle hep birlikte mücadele ediyoruz etmeye devam edeceğiz. Tüm sağlık yöneticileri ve sağlık profesyonellerimizle geceli gündüzlü sağlık hizmeti sunarken böyle bir pandeminin yaşanması hepimizi zaman zaman üzdü, duygusal anlar yaşadık, çok daha fazla emek sarf ettik. Alışılmışın dışında bir sosyal yaşantımız oldu. Tokalaşmalar, kucaklaşmalar yerini uzaktan merhabalara bıraktı. Ama bir gerçek var ki asla yorulmadık yılmadık. Hep birlikte zorluklara göğüs gererek pandemiyi yeneceğimize inandık ve başarıyoruz” diye konuştu.

YENİ BİR TEDBİR DAHA VAR; AŞI!

“Hepimizin bildiği gibi 3 tedbir kuralımız var maske, mesafe, temizlik” diyen Dr. Aziz Alper Biten, şunları söyledi:

“Bugün ise bunlara yeni bir tedbir daha eklendi o da AŞI olmaktır. Aşı olmanın koruyuculuğunu biliyoruz. Vaka sayılarını azalttığına şahit oluyor yoğun bakıma yatma oranlarının azaldığını görüyoruz. Her şeyden önemlisi hayatımızı koruduğunu gördük. Yoğun fedakârlık gerektiren bu dönemde geceli gündüzlü yılmadan yorulmadan çalışan, görevlerini ifa eden çok değerli sağlık çalışanlarına vatandaş olarak bizim de destek vermemiz gerekmektedir. Vatandaş olarak bu süreçte vereceğimiz en önemli destek aşımızı olmak ve çevremizde aşı olmaya direnenleri ikna etmek olmalıdır”

Bu haber 676 kez okundu.
Bismil - 15:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.