Açık
  • EURO
  • DOLAR

Dr. Çıra, DEVA Partisi İl Başkanlığına aday oldu

Diyarbakır - 15 Mayıs 2020 16:25 A A

Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Dr. Ferhat Çıra, Genel Başkanlığını eski Bakanlardan Ali Babacan’ın yaptığı DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Ömründe ilk kez siyaset yapmaya karar vererek, DEVA Partisi İl Başkanlığına aday olduğunu ifade eden Çıra, “Genel Merkezimizin ve Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın uygun göreceği İl Başkanı her kim olursa olsun, kendisiyle de projelerimizi paylaşacağımı ve bu hareketin başarısı için çalışacağımı beyan ediyorum” diye konuştu.

Diyarbakır’lı Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Dr. Ferhat Çıra, Genel Başkanlığını Eski Bakanlardan Ali Babacan’ın yaptığı Demokrasi ve Atılım Partisi (Deva Partisi) Diyarbakır İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

HAYATINDA İLK KEZ SİYASET YAPMAYA KARAR VERDİ

Adaylığını www.diyarbakirgazete.com’a değerlendiren Dr. Çıra, Özellikle demokrasinin artık önemsenmediği, meclisin çalıştırılmadığı, hukukun örselendiği, adaletin hırpalandığı, liyakatin hiçe sayıldığı, yolsuzlukların ve israfın zirveye ulaştığı, özgürlüklerin artık neredeyse bitme noktasına geldiği, keyfi insan hakları ihlallerinin yaşandığı, insanların ekonomik ve sosyal problemlerinden ötürü kendini yakmaya başladığı, akademik özgürlüğün ve liyakatin olmadığı bir ortamda ve artık ülkede gerçek anlamda bilim yapılamadığına kanaat getirerek, halkın ve güzel ülkenin bu problemlerine çözüm için katkı sunmak ve elini taşın altına koyması gerektiği inancıyla cübbeyi çıkartıp kolları sıvayıp, her şeyi göze alıp kararlılıkla ömründe ilk kez siyaset yapmaya karar verdiğini ifade ederek, DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığına aday olduğunu söyledi.

“MEMLEKETE BAKINCA İÇİMİZ KAN AĞLIYOR”

Memlekete bakınca içinin kan ağladığını vurgulayan Çıra, “Memur bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak bu coğrafyada herkesin çektiği zorlukları çekerek büyüdüm, yetiştim. Ülkenin şuan içerisinde bulunduğu büyük sorunları daha fazla görmezden gelemedim, gelemezdim” diye konuştu.

“DEVA PARTİSİ 83 MİLYON İNSANA UMUT OLDU”

Dr. Çıra, DEVA Partisinin, ülke insanlarının tam da geleceğe dair ümitlerini yitirmeye başladığı, ülkenin bu kötü gidişatına çözümsüz kalındığı, siyaset üretilemez hal aldığı bir zamanda, katılımcı ve çoğulcu Demokrasi, Hak ve Özgürlükler, Hukukun Üstünlüğü, Bağımsız ve adil yargı, İfade Özgürlüğü, Ekonomik kalkınma, güçlü parlamenter sistem gibi iddialarla doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm 83 milyon insana umut olduğunun altını çizerek, “Bu umudun yeşermesinin ana sebebi ve kaynağı Ali Babacan gibi bu ülkede temiz ve dürüst siyaset yapmış, başarılarıyla tüm kesimlerin saygısını kazanmış, Dünyanın gelişmiş tüm ülkelerince ekonomi alanında otorite kabul edilen genç demokrat ve başarılı bir insanın ortaya çıkmasıyla mümkün olmuştur” ifadelerini kullandı.

“HALK SABIRSIZLIKLA DEVA PARTİSİNİ BEKLİYOR”

Halkın artık Demokrasiyi, özgürlükleri, refahı, hukuku, adaleti, liyakati talep ettiğine işaret eden Dr. Çıra, “O nedenle büyük bir sabırsızlıkla toplum DEVA Partisini bekliyor o nedenle bir an evvel siyaset arenasına çıkmasını bekliyor. Artık zamanı geldi ve DEVA Partisi bu ülkedeki tüm sorunlara akılcı ve bilimsel yaklaşımı ile DEVA olacaktır. Alanında uzman ve yetkin, toplumun her ideolojik katmanından gelen 300 kişilik, dev bir ekibin aylarca pek çok konu üzerinde çalışmaları, tartışmaları sonucu titizlikle hazırlanan parti programı ve tüzüğüyle tam da olması gerektiği gibi kuruldu. Zira istense bir gecede oturulup parti programı ve tüzük hazırlanırdı, o siyasi deneyim ve donanım bu kadroda mevcuttur ancak katılımcı ve çoğulcu demokrasi ilkesine olan inanç gereği böyle bir yöntem izlenmiş ve tüm Türkiye’de kabul gören bir program ve tüzük ortaya çıkmıştır. Sayın Ali Babacan’ın dediği gibi “DEVA bir tek adam partisi değil, çoğulcu demokrasiye inanan geniş bir kadro hareketidir” dolayısıyla DEVA Partisinin geç kaldığıyla ilgili eleştirileri haksız buluyorum” dedi.

“PARTİMİZ KADIN VE GENÇLERE BÜYÜK ÖNEM VERİYOR”

“Partimizin en önemli özelliklerinden biri de kadın ve gençlere verdiği önemdir” diyen Dr. Çıra, şunları söyledi:

“Zira parti kurucularının yarısından çoğunun genç ve daha önce siyaset yapmamış ancak alanında uzman yetkin donanımlı insanlardan müteşekkil olması bunun en büyük kanıtıdır. Türkiye’nin bu en zor zamanlarında elini taşın altına koyan başta sayın Ali Babacan ve çalışma arkadaşları ülkenin selamete çıkması ve halkın refah ve huzur içerisinde geleceğe güvenle umutla bakabilmeleri için ortaya çıkmış ve insanüstü bir gayretle çalışmaktadırlar. Bizlere de düşen bu ülkenin aydın bireyleri, gençleri, kadınları, işçileri, emekçileri, köylüsü, ticaret erbapları olarak DEVA Partisinin yanında yer almak ve bu mücadeleye omuz vermek olmalıdır. Nitekim henüz parti ismi bile belli olmadan 60 binden fazla gönüllünün başvuru yaptığı bir parti konumundadır. DEVA Partisi kuruluşundan henüz 60 gün geçmiş olmasına rağmen salgın koşullarında teknolojiyi çok iyi kullanan ve kendi yazılımlarını, kodlarını ve programlarını yazan genç bir ekip olması sayesinde dijital olanaklarla Merkez teşkilatlarını kurmuş ve şimdi İl ve İlçe Teşkilatlarını oluşturma sürecindedir.

“DEVA PARTİSİ TÜRKİYE İNSANININ SON UMUDUDUR”

Çok yakın zaman içerisinde tüm teşkilatlanmasını tamamlayacak olan DEVA Partisi, Ülkenin kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı, kamplaştırıcı nefret dili ile değil uzlaştırıcı tüm kesimleri kucaklayıcı ve sevgi dilini kullanarak siyaset yapmayı önüne hedef olarak koymuştur. Toplumun artık kavgadan, şiddetten bıktığı diyalogun anlayışın ve saygının hakim olmasını beklediği görülmektedir. DEVA Partisi ideolojik fikir, din, dil, ırk, mezhep farklılığına bakmadan Önce İnsan sloganıyla 83 milyon yurttaşımızın yüreğine dokunacaktır. Halk artık klasik siyasetçilerden ve onların demode siyaset tarzından bıkmış. Siyasette yeni, kirlenmemiş ve çağın koşullarına uyacak genç yüzler görmek istemektedir. Siyasette yıpranmamış yeni, güçlü, yeniliğe açık, gençleri anlayan bir kadroya ihtiyaç olduğu artık yadsınamaz bir gerçektir. Bu gerçekten yola çıkarak, tüm bilimsel birikimimi, gençliğimi, deneyimimi tüm samimiyetim, içtenliğim ve dürüstlüğümle toplumun hizmetine sunmak amacıyla aday oldum. DEVA Partisi Türkiye insanının son umududur. Bu umudu diri tutmaya ve başarmaya söz verdik, hep birlikte başaracağız”

“HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ, HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

Dr. Ferhat Çıra, Başarılı olmanın ilk şartının çalışmak olduğunu vurgulayarak, “Biz de adaylık sürecimiz boyunca, Diyarbakır’ın saygın STK temsilcileri, akademisyenleri, siyasi parti temsilcileri, esnafları, ticaretle uğraşanları, ev hanımlarını, öğrencileri, kanaat önderleri, akil insanları ve toplumun pek çok kesimi ile istişarelerde bulunarak görüş alışverişinde bulunduk. Geleceğe dair projelerimizi, eylem planlarımızı ve gelecek projeksiyonlarımızı hazırladık. Başkan olarak uygun görülmemiz halinde bunları en kısa sürede hayata geçirmeye kararlıyız, Genel Merkezimizin ve Genel Başkanımız sayın Ali Babacan’ın uygun göreceği İl Başkanı her kim olursa olsun, kendisiyle de projelerimizi paylaşacağımı ve bu hareketin başarısı için çalışacağımı beyan ediyorum. Sloganım; Hep birlikte çalışacağız, hep birlikte başaracağız ve ülkemizi yarınlara güvenle taşıyacağız” şeklinde konuştu.

“DR. FERHAT ÇIRA KİMDİR?”

“1983 doğumluyum, Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisiyim, 2017 yılında Doktora eğitimimi tamamlayarak “Doktor” ünvanı aldım, yaklaşık 14 yıl Dicle Üniversitesinde öğretim üyesi olarak binlerce mühendisin yetişmesine katkı sundum, pek çok ulusal ve uluslararası projede yer aldım, birçok kurum ve kuruluşa danışmanlıklar yaptım, ödüller aldım, Dünyanın en saygın dergilerinde hakemlikler yaptım, makalelerim yayımlandı, Dünyanın pek çok yerinde bilimsel konferanslarda sunumlar yaptım, oralarda ülkemizi temsil ettim, Türkçe ve Kürtçe dilleri yanı sıra, iyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve İspanyolca biliyorum. Tüm bunların yanında mesleki alanımızla alakalı konularda toplumu aydınlatmak ve bilgilendirmek amacıyla radyo ve TV programları yaptım”

Özel Haber

Bu haber 739 kez okundu.
Diyarbakır - 16:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.