-7° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Dr. Yerlikaya: ‘Başardık’ algısı yaratmak rehavete yol açıyor’

Diyarbakır - 2 Haziran 2020 22:02 A A

TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya ile Doğu ve Güneydoğu’da koronavirüs vakalarının artışı: “‘Başardık’ algısı yaratmak rehavete yol açıyor, en yüksek vaka artışları ile karşı karşıyayız”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, Doğu ve Güneydoğu’da koronavirüs salgını başladıktan sonra en yüksek vaka sayıları ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Kısıtlamaların kalkması ile birlikte bir rehavet ve gevşemenin sözkonusu olduğunu ve bölgede Ramazan Bayramı’ndan sonra yapılan ziyaretler, toplu bir araya gelmeler ile vaka sayalarında ciddi artışlar yaşandığını söyleyen Dr. Yerlikaya vatandaşları uyardı.

Yerlikaya, “Bitti, bitiyor. Başardık” algısı yaratmanın rehavete ve gevşemeye yol açtığını da belirterek “Türkiye’de halen aktif 30 bin vaka vardır. Felaket tellalığı yapmak istemiyoruz ama bilimsel olarak gerekli öneri ve görüşlerimizi sunuyoruz. Biz yaşananlardan ve yaşanabileceklerden kaygı duyuyoruz. ‘Yaz geldi, her şey bitti’ demek doğru değildir, vatandaşların sosyal mesafe, hijyen ve maske konusunda çok dikkatli olması gerekir” dedi.

Yerlikaya, halen birinci dalganın bitmediğini, sonbaharda ikinci dalga olma ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlatarak, “Aşısı bulunmadığı için koronavirüs ile yaşamak zorundayız. Ancak yaşarken, gerekmedikçe kapalı ve kalabalık ortamlara girmeyeceğiz, maske ve sosyal mesafe kurullarını harfiyen uygulayacağız” diye konuştu.

Bu haber 749 kez okundu.
Diyarbakır - 22:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.