11° Kapalı
  • EURO 6.79
  • DOLAR 6.18

DTK’den Sağlık Çalıştayı yapıldı

Diyarbakır - 3 Ağustos 2019 19:12 A A

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi, Eğitim Sen 1 Nolu Şube binasında “Yerel Demokrasi ve Sağlık Çalıştayı” düzenledi.

Çalıştaya, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Milletvekili Saliha Aydeniz, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy ve çok sayıda kişi katıldı.

‘SAĞLIK HİZMETİNE ULAŞILAMIYOR’

Moderatörlüğünü HDP Milletvekili Saliha Aydeniz’in yaptığı çalıştayda açılış konuşmasını DTK Eşbaşkanı Leyla Güven yaptı. Güven, bölgede yaşanan savaştan kaynaklı olarak insanların sağlık hizmetine zamanında ulaşamadığına dikkat çekerek, “Bizim insanımız sağlık hizmetine giderken, anadilinde kendini ifade edemediği için derdini anlatamıyor. Özellikle kadınlarımız bu konuda çok büyük acılar yaşadılar” dedi.

‘KURGU DEĞİL GERÇEK’

Bölgedeki insanların yaşadıklarının film olarak çekildiğini hatırlatan Güven, çekilen sahnelerin kurgu değil, bu coğrafyada yaşanan gerçekler olduğunu anlattı. İnsanların kendisini ifade edemediği için sağlık hizmeti alamadığından ölümle sonuçlanan olayların yaşandığını söyleyen Güven,  gelinen aşamada DTK Sağlık Meclisi’nin yıllardır çalışmalarını yürütürken “tüm bunları gözeterek bu eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için neler yapabilirizi” tartıştığını söyledi.

‘DTK SAĞLIK MECLİSİ ÖNEMLİ SINAVLARDAN GEÇİTİ’

DTK Sağlık Meclisinin sağlık alanında çalışmalar yürüttüğünü ve önemli sınavlardan geçtiğini ifade eden Güven, “Kobani bir sınavdı. Kobani katliamı yaşanırken siyasetimizden tutalım bütün halk ve kurumlar olarak sınavı en başarıyla geçen sağlık alanı oldu. Sağlık alanının ortaya koyduğu çaba ve emek saygıya değerdi. Onun için bu sınavları yaşarken kendi eksiklerimizi de gördük. Bu sağlık hizmetini daha iyi nasıl iyi sunabiliriz diye politikalar üretmeliyiz” diye konuştu.

‘CİDDİ KATKILARI VAR’

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, 3 Ağustos 2014’teki Êzidî katliamını kınayarak konuşmaya başladı. Koçyiğit, DTK Sağlık Meclisinin düşün dünyalarına ve pratiklerine ciddi katkıları olduğunu belirterek, kavramsal anlamda kendilerine yeni ufuklar açtığını vurguladı.

 Konuşmaların ardından çalıştay basına kapalı devam etti.

Bu haber 894 kez okundu.
Diyarbakır - 19:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.