20° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

DTSO Başkanı Kaya: ‘Kamu kurumları borçlarını artık ödemeli’

Diyarbakır - 22 Nisan 2020 13:01 A A

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, özel sektörün kamu alacaklarına ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada salgın döneminde olası bir ekonomik krizin yaşanmaması için kamu alacaklarının tahsili konusunda sorumluluklarının yerine getirilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya özel sektörün kamu alacaklarına dair açıklama yaptı. Kaya yaptığı açıklamada koronavirüs salgınının dünya ve Türkiye genelinde etkili olması halinde can ve mal kaybının yanında küresel ekonomik krizin de yaşanacağına dikkat çekti. Bu bağlamda herkese ayrı ayrı görevler düştüğünü kaydeden Kaya: “İşte tam da bu dönemde özel sektörün daha çok destek görmesi, özellikle kamu alacaklarının zamanında tahsili konusunda herkesin üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmelerini bekliyoruz” dedi.

‘ÖZEL SEKTÖR ÜZERİNE DÜŞEN SORUMLULUKLARI FAZLASIYLA YAPTI

Bazı kamu kurumlarının yapmış oldukları ihalelerde üstlenici firmaların alacaklarını yıllarca ödemediklerini ve buna rağmen özel sektörün özveriyle çalıştığının altını çizen Kaya: “Alt ve üst yapılarla birlikte sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, sanayileşme hızının kesintisiz devamı için özel sektör de üzerine düşen sorumlulukları fazlasıyla yapmanın gayreti içerisinde bulundu. Her ne kadar bazı taahhüt firmalarının hak edişleri zamanında ödenmese de yatırımlar kesintiye uğramadan yapılmaktaydı. Bu gibi durumlarda özel sektör kendi öz kaynakları veya banka kredileri ile üstlenmiş oldukları işleri zamanında bitirerek kamu hizmetlerinin aksamamasına büyük özen gösterdiğine hepimiz tanık olduk.Oda olarak geçmişte de dile getirmiştik. Buna rağmen gerekli ödemeler yapılmamış, firmalar iflasın eşiğine getirilmişlerdi. Taahhüt firmaları ise her şeye rağmen üzerlerine düşen sorumlulukları ziyadesiyle yerine getirip, vatandaşın mağdur olmaması için özveriyle çalışmalarını sürdürmektedirler” ifadelerini kullandı.

‘ÖZEL SEKTÖRÜN ŞANSI KALMAMIŞTIR’

Koronavirüs salgının özel sektörü derinden etkilediğini ve borçların artık ödenmesi gerektiğini belirten Kaya şöyle devam etti: “Ancak 2020 yılının başında ortaya çıkan ve hızla bütün dünyayı tehdit eder hale gelen virüs salgınından sonra özel sektörün daha fazla dayanma şansı kalmamıştır. Geçmişte nakit ihtiyacını bankalardan temin ettikleri kredilerle karşılayabilen firmalar şimdilerde mevcut borçlarını ödeyemedikleri gibi yeni kredi kullanma şansına da sahip değiller. İşte tam da bu dönemde özel sektörün daha çok destek görmesi, özellikle kamu alacaklarının zamanında tahsili konusunda herkesin üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmelerini bekliyoruz.Toplumun tüm kesimlerini etkileyen bu zorlu sürecin özel sektörü çok daha derinden etkilemekte olduğu gerçeğinden hareketle; Başta Dicle Üniversitesi olmak üzere, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu hastaneleri, Karayolları Bölge Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) ve belediyeleri özel sektöre olan borçlarını zaman yitirmeden ödemeye davet ediyoruz”.

Bu haber 808 kez okundu.
Diyarbakır - 13:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.