Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.40
  • DOLAR 5.79

DTSO, Keçi Burcunun turizme açılması için çalışma yürütüyor

Diyarbakır - 21 Haziran 2019 19:57 A A

DTSO tarafından Keçi Burcunda 41.Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu katılımcılarına Resepsiyon düzenlendi.

2019 yılı, 41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, 17 – 21 Haziran 2019 tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleştiriliyor. Arkeolojinin bilimsel anlamda kurumsal hale gelmesi bakımından Türkiye de gerçekleştirilen en önemli organizasyon olan Sempozyum Üniversiteler tarafından ortak bir şekilde düzenleniyor.

Sempozyuma ilişkin bilgi veren DTSO Başkanı Mehmet Kaya,  ABD, İngiltere, İtalya, Belçika, Fransa, Almanya v.b. birçok ülkeden bilim insanının katıldığı sempozyumun Diyarbakır’da düzenlenmesi kent tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Kaya, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak Sempozyumun düzenlenmesine doğrudan destek olarak Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılmasını amaçladıklarını ifade ederek, Bu kapsamda Sempozyuma katılan yerli ve yabancı konukları Keçi Burcunda ağırlayarak tarihi dokuyu yakından görmelerine fırsat sağladıklarını dile getirdi.

“KEÇİ BURCUNUN TURİZME AÇILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Katılımcılardan aldıkları dönüşlerin çok pozitif  olduğuna dikkat çeken Kaya, bu vesileyle Keçi Burcunun da kısa sürede Turizme açılması için çalışma yürüttüklerinin müjdesini de verdi.

Kaya, tanıtım ve turizm faaliyetleri dışında yerli ve yabancı birçok  Bilim insanının katıldığı Sempozyumun geniş bir izleyici kitlesi tarafından takip edildiğini aynı zamanda arkeoloji bölümü öğrencileri içinde önemli bir zemin oluşturduğunu ifade etti.

Bu haber 591 kez okundu.
Diyarbakır - 19:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.