Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

DTSO: ‘Yaşanan kuraklık doğal affettir’

Diyarbakır - 3 Mayıs 2021 13:52 A A

Güneydoğu’da yağışların yüzde 56 azaldığını belirten Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, kuraklıktan 3 milyon dekar alanın etkilendiğini ifade ederek, yaşanan kuraklığı ‘doğal affet’ olarak niteledi.

Demokrasi ve Atılım Partisi Diyarbakır İl Başkanlığının Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki kuraklığı dikkat çeken saha raporunun ardından bir uyarı da DTSO’dan geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan DTSO Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, Diyarbakır başta olmak üzere bölge illerinde yaşanan kuraklık nedeniyle, tarlaların yüzde 80’inde ürün hasadı yapılamadığını açıkladı.

Avşar, bölge genelinde bu yıl mart ayında alınan yağışlarda önceki yıla oranla yüzde 56 azalma yaşandığını vurguladı. Yaşanan bu kuraklık nedeniyle 3 milyon dekar tarım alanının kuraklıktan etkilendiğini ve binlerce çiftçinin bu yıl hasat yapamayacak duruma geldiğini ifade etti.

‘HASAT OLMAYINCA BORÇLAR KATLANIYOR’

Üretim yapan çiftçilerin yüksek girdi maliyetleri nedeni ile son yıllarda oldukça zorlandıklarını, pandemi ve sonrasında bu kuraklık nedeni ile de daha büyük zararlar ile karşı karşıya olduklarını belirten Avşar, “Çiftçiler ekim döneminde kullanacakları girdiler için işletmelere borçlanıyor, kredi kullanıyor. Hasat yapıldıktan sonra ödemelerini gerçekleştirmeye başlıyor. Aldıkları mazot, gübre vb. girdi destekleri piyasa fiyatlarına göre oldukça yetersiz. Hasat yapamayınca borçları katlanıyor ve bu durum ürün ve hizmet aldıkları işletmeleri de olumsuz etkiliyor.” diye konuştu.

‘YAŞANAN DOĞAL BİR AFETTİR’

Bu yıl ekim yapan tüm çiftçilerin ve sektöre girdi sağlayan işletmelerin karşılaştıkları zararların karşılanması gerektiğini vurgulayan Avşar, “Yaşanan bu kuraklık bir doğal afettir. Bu doğal afetten zarar gören tüm kesimlerin desteklenmesi gerekir.” ifadesini kullandı.

‘ACİL DESTEK PAKETLERİ UYGULANMALI’

Avşar yaşanan kuraklığın etkilerinin azaltılabilmesi için bölge genelinin doğal afet alanı olarak ilan edilmesi, üreticiler ve girdi sağlayan işletmeler için mevcut kredi borçlarının faizsiz ertelenmesi, hasat yapmayan çiftçilerin girdi maliyetlerini karşılayacak şekilde nakdi destek sunulması, çiftçilerin geçmiş döneme ait tüm destek primlerinin bir an önce ödenmesi,  pompaj sulaması yapan çiftçilere elektrik ve yakıt destek primi ödenmesi gerektiğini ifade ederek, işletmelerin karşılaştıkları bu  darboğazdan çıkabilmeleri için acil destek paketlerinin uygulanması gerektiğini vurguladı.

Bu haber 479 kez okundu.
Diyarbakır - 13:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.