29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Ebedinoğlu, Eleştiri konusu olan işsizlik açıklamasına açıklık getirdi…

Bağlar - 14 Kasım 2020 20:53 A A

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, ev sahipliğini kendilerinin yaptığı ‘Mesleki Eğitim Seferberliği Programına’ katılan ve burada eleştiri konusu haline gelen Vali Münir Karaloğlu’nun Diyarbakır’daki işsizlik açıklamasına açıklık getirdi. 

Ebedinoğlu, Diyarbakır’da ciddi anlamda bir kalifiye eleman sıkıntısının mevcut olduğunu ifade ederek, “Yüzde 65 oranında genç bir nüfusa sahip kentimizde kalifiye eleman sıkıntısını gören Sayın İl Valimiz Karaloğlu’nun, ‘mesele işsizlik değil; mesele mesleksizliktir, onun için işsizlerimize meslek öğretmek durumundayız’ demesi mevcut durumumuzu en iyi şekilde ortaya koymuştur” diye konuştu.

DİYARBAKIR’IN YÜZDE 65’İ GENÇ OLAN BİR NÜFUSA SAHİP”

Diyarbakır’ın yüzde 65’i genç olan bir nüfusa sahip olduğunu hatırlatan Ebedinoğlu, şunları söyledi:

 “Genç nüfusumuza rağmen gerçekten birçok alanda esnafımız ciddi anlamda kalifiyeli eleman arıyor. Şuanda sanayi sitelerinde, metal sanayideki bir demirci de kaynakçı arıyoruz. Bunun gibi mesleklerde şuanda kalifiye eleman arıyoruz fakat bulamıyoruz. Öte yandan işsizim diyen birçok insanımız var. Mesela örneğin 2020 yılında ortaokulda mezun olan 4 binin üzerinde öğrencimiz liseye kaydını yapmamış. Bunların çoğu boşta yani vasıfsız kalacak.

“HEM İŞLETMEDE ÇALIŞACAK, HEM MESLEK SAHİBİ HEM DE LİSE DİPLOMASINA KAVUŞACAKLAR”

Bilindiği üzere çıkan yeni bir yasada, ortaokul mezunu bir gencimiz, imalat ya da hizmet sektöründeki bir işletmede çalıştığında, 4 yıl boyunca hem işletmeden 5 gün çalışarak, maaşını alacak, meslek öğrenecek, öğrendiği bu meslekten dolayı çıraklık ya da ustalık belgesini alacak ve 1 günde okulda alacağı teorik derslerle lise diplomasını alacak. Hatta aldığı o lise diploması ile Üniversite sınavına bile girebilecek. Sayın Valimizin aslında burada anlatmak istediği tam da budur. Sayın valimizin bu çağrısının, geleceğimizle ve eğitim seferberliğiyle ilgili çok önemli bir adım olduğunu belirtmek istedim.

“SAYIN VALİ, FIRSATIN OLUŞMASI İÇİN ÇAĞRIYI YAPMIŞTIR”

Hatta bunun örneğini şöyle verebilirim; Vali Bey görev yaptığı Antalya’da bin civarında olan mesleki eğitim lisesi kayıtlarını bir yılda 7 binlere çıkardı. Bu verileri Antalya ESOB’tan aldık. Şuanda Diyarbakır’da meslek lisesi kayıtları bin 200’dür. Oysa halen esnaflarımızın yanında çalışan on binlerce ortaokul mezunu gencimiz var. Bütün esnafımıza, çalışanlarımızın kalifiyeli olması için hem maaşını alacak hem de okullu olacak. Vali bey’de bu fırsatın oluşması için bu açıklamayı yapmıştır. Vali bey’in bu yöndeki açıklamalarının çarpıtılmasını doğru bulmuyorum”

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 798 kez okundu.
Bağlar - 20:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.