11° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Eğil, Diyarbakır’da Turizmi Geliştiren Lokomotif Merkezlerden Birisi Olacak

Diyarbakır - 25 Ekim 2020 13:07 A A

Vali Münir Karaloğlu, ilçe koordinasyon toplantısı için doğal güzellikleriyle, kültürüyle, tarihiyle önemli bir inanç merkezi olan Eğil’deydi.

Tek tek ilçe koordinasyon toplantıları düzenleyerek ilçelerin sorunlarını yerinde gören Vali Karaloğlu, geçtiğimiz hafta Çermik ve Çüngüş’te gerçekleştirdiği toplantıların ardından Eğil’de de bir toplantı yaptı.

Toplantı öncesi ilçeye bağlı Dere mahallesinde devam eden yol çalışmasına yönelik, alanda bir inceleme yapan Karaloğlu, Çetinkaya ve Karakoç Küme Evlerine giden yollardaki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından Karaloğlu, ilçe koordinasyon toplantısı için Eğil Halk Eğitim Merkezine geçti. Eğil’in sorunlarının tüm yönleriyle masaya yatırıldığı toplantıda yetkililer tarafından devam eden çalışmalar ve planlanan projeler hakkında birer sunum yapıldı.

DİYARBAKIR TURİZMİNİ GELİŞTİRECEK ÖNEMLİ BİR MERKEZ

Koordinasyon toplantısı sonrası basına değerlendirmelerde bulunan Karaloğlu, Eğil’in Diyarbakır’da çok önem verdikleri ilçelerden bir tanesi olduğunu söyleyerek  “Bu şehir bir kültür şehri, bu şehir bir medeniyet şehri, bu şehir bir inanç merkezi… Diyarbakır’da turizmi geliştireceksek, elbette ki onun bir parçası her zaman Eğil olacak.” dedi.

Kur’an-ı Kerimde ismi geçen Hz. Elyasa ve Hz. Zülkifl peygamberlerin kabirlerinin yer aldığı Eğil’in sadece kültürü ve tarihi ile değil doğal güzellikleri bakımından da önemli ilçelerden bir tanesi olduğunu ifade eden Karaloğlu, antik çağdan bu yana hep yerleşim alanı olarak kullanılan ilçede bulunan ve Asur’lar döneminde inşa edilen Eğil Kalesine yönelik olarak Büyükşehir Belediyesinin bir proje çalışması yürüttüğünü dile getirdi.

Proje tamamlandığında Eğil Kalesi ile ziyaret tepesinin bütünleşmiş olacağına değinen Karaloğlu, bu sayede vatandaşların Eğil Kalesi’nin ardından yürüyerek ziyaret tepesine gelerek peygamber kabirlerini de ziyaret edebileceklerini sözlerine ekledi.

ORGANİK ÜRETİME DESTEK

Eğil’in tarım ve hayvancılıktaki önemine de vurgu yapan Karaloğlu, geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan Sert Kabuklu Meyveler Değerlendirme Toplantısında 2021 yılının Diyarbakır için sert kabuklu meyveler yılı olarak ilan ettiklerini, badem üretimi ile öne çıkan Eğil’in aynı zamanda bağcılıkla da önemli bir noktada olduğunun altını çizdi. Organik tarımla ilgili olarak Eğil’in kendisine ait bir markasının olduğuna işaret eden Karaloğlu, “Barajın karşı yamacında kalan 5 köyümüzün bölgesinde oluşturulan Eğil Organik markasıyla üretilen ürünlerin daha iyi değerlendirilmesi, onların pazara indirilmesi, rafa ulaştırılması noktasında vatandaşımıza destek verilmesi yönünde, Tarım Orman İl Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Dairesi, yerelde Kaymakamlık ve Eğil Belediyesi olarak vatandaşımızın özellikle organik ürünlerini üretmesi ve tüketiciye ulaştırması noktasında gayretimiz ve çalışmamız olacak” diye konuştu.

YENİ FUTBOL SAHASI İÇİN ÇALIŞMALAR 19 KASIM’DA BAŞLAYACAK

Karaloğlu, Eğil’in genç bir nüfusu sahip olduğunu, aynı zamanda ilçede bir futbol takımı bulunduğunu belirterek 19 Kasım’da Eğil’e sentetik çim sahası ve tribünleri olan sahanın inşaatına başlanacağı müjdesini verdi. Eğitim konusunda Eğil’in hem okul ihtiyacı hem sınıf mevcutları bakımında iyi olduğunu dile getiren Karaloğlu, ileride yenileme ve bakım noktasında yatırımlar yapılabileceğini ifade etti.  İlçeye 25 yataklı bir hastane yapılması konusunda Sağlık Bakanlığı’nca proje yürütüldüğünden bahseden Karaloğlu Büyükşehir Belediyesinin de park alanları oluşturulması ile kırsaldaki yollarla ilgili asfaltlama ve stabilize yol çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

İNANÇ VE KÜLTÜR ROTASI PROJESİNDE ÖNEMLİ BİR MERKEZ

Mezopotamya altın üçgeni olarak bilinen ve bölgenin üç önemli ili Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’yı kapsayan İnanç ve Kültür Rotası projesine yönelikte değerlendirmelerde bulunan Karaloğlu, “Eğil inşallah Diyarbakır’da turizmi geliştiren lokomotif merkezlerden birisi olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra ilçe merkezindeki bir işletmede vatandaşlarla çay eşliğinde samimi bir sohbet gerçekleştiren Vali Karaloğlu, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi, çocuklara oyuncaklar hediye etti.

Buradan Kaymakamlığa geçerek İlçe Kaymakamı İdris Arslan ile görüşen Karaloğlu, ardından Eğil Barajını ziyaret ederek baraj alanında devam eden çevre düzenlemesini yerinde inceledi. Sonrasında Peygamber Kabirlerine de bir ziyaret gerçekleştiren Karaloğlu, yine ilçede yeni yapılan işyerlerinde ve Büyükşehir Belediyesine ait ücretsiz çorba ikramı yapılan stantlarda incelemelerde bulundu.

Bu haber 459 kez okundu.
Diyarbakır - 13:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.