16° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Eğitim mi? Pislik yuvası mı?

Diyarbakır - 5 Aralık 2018 17:26 A A

Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’nde 350 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğü okulun harabeyi andıran görüntüleri hem utandırıyor, hem de kahrediyor. Her tarafın pislik yuvasını andırdığı okulda sınıfların ve tuvaletlerin kapıları yok, kaloriferler yanmadığı için öğrenciler mont giyerek ders görüyor.

Veliler, çocuklarının ağır hastalıkların riski altında bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu sorumsuzluğun sorumlusu olan yetkililer bir zahmet kendi çocuklarını getirip bu şartlarda okutsun” diyerek yetkililere göndermede bulunuyor.

BÖLGEDE EĞİTİMİN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ

Bu görüntüler geri kalmış bir Afrika ülkesinden veya her hangi bir üçüncü dünya ülkesinden değil, eğitimde çağı yakalamayı hedefleyen Türkiye’nin bir bölgesinden. Diyarbakır’ın Hazro İlçesi’ne bağlı Yazgı Köyü’nde 350 çocuğun eğitim ve öğretim gördüğü Yazgı Orta Okulu’nun harabeyi andıran görüntüleri, bölgede eğitimin görünmeyen yüzünü, Milli Eğitim Müdürlüklerinin sorumsuzluğunu ve yetersizliğini ortaya koyarken, görenleri hem dehşete düşürüyor, hem de utandırıyor.

KADERİNE TERK EDİLMİŞ BİR HARABE GİBİ

Eğitim yuvasından çok pislik yuvasını, kaderine terk edilmiş harabeye dönüşen bir yapıyı ve hayvan barınağını andıran binada sınıfların kapıları yok, pencereler kırık, lavabo ve tuvaletler pislik içinde, lavabo ve tuvaletlerin kapıları yok. Daha da acısı kaloriferlerin sayaçları takılmadığı için ısıtma sistemleri çalışmıyor, bu çağda çocuklar mont giyerek sınıflarda ders görüyor. Birçok çocuk bulaşıcı hastalıklarla burun buruna kalmış durumda.

VELİLER TABLO KARŞISINDA ÇOK TEPKİLİ

Aslında yazılacak çok şey var ama fazlasını bu acı tablonun mağduru olan çocukların velilerinin veryansınlarından yola çıkarak aktaralım. Çocuklarını mecburi şartlardan dolayı bu okula göndermek zorunda kalan ve başka seçenekleri olmayan veliler adeta isyanda.

“BURADA HAYVAN BİLE YAŞAYAMAZ”

Öğrenci velilerinden Cahit Turan, “Çocuklarımız bu şartlarda eğitim görüyor. Burada insan hayvan bile yaşayamaz” diyerek bu acı ve kahredici tablonun sorumlusu olan yetkililere ateş püskürdü. Turan, “Her taraf pislik içinde. Kaloriferlerin sayaçları takılmamış, kış ortasında çocuklar montlarla sınıfta ders çalışıyor. Sınıfların camları kırık, duvarları rutubetli, yerlerde bulunan fayanslar kırık, sınıf kapıları kırık ve en önemli lavabolarda kapıları yok.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ NE İŞ YAPIYOR?”

Çocuklar burada değil ders görmek, bulaşıcı hastalıklara yakalanması iyi. İlçe Milli Eğitim ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ne yapıyor?. Bunların işi ne ?. Bu sorumsuzluktur. Okulda 1 temizlik görelisi var. 10 sözleşmeli ve kadrolu öğretmen görev yapıyor. Eğitim yuvasının bu şekilde olması ve bunun düzeltilmemesi için gayret sarf etmemek ihanettir” dedi.

(Kaynak: Tigris Haber Gazetesi)

Bu haber 1694 kez okundu.
Diyarbakır - 17:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.