12° Parçalı bulutlu
  • EURO 7.30
  • DOLAR 6.74

Eker: ‘Türkiye, kendi güvenliğini tesis etmek için Suriye’de’

Gündem - 6 Mart 2020 22:50 A A

Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Türkiye’nin Suriye’de olmasının sebeplerini değerlendirerek, Türkiye’nin kendi güvenliğini tesis etmek için Suriye’de olduğunu söyledi. Eker, Böyle bir zamanda STK temsilcileri, meslek grupları ve örgütleri ile bu ülkede yaşayan vatandaş olarak ve her türlü görevi yapan milyonlarca kardeş olarak dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde hükümete yardımcı olunması gerektiğinin altını çizdi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Suriye’de yaşanan gelişmeleri ve Türkiye’nin Suriye’deki varlığıyla ilgili www.haberdiyarbakirgazete.com’a değerlendirdi.

“SURİYE’DEKİ YANGININ HEDEFİNDE ÜLKEMİZ VAR!”

Türkiye’nin zor günlerden geçtiğinin altını çizen Eker, Türkiye’nin sınırlarının dışında çıkan bir ateş ve yangın var. Bu yangının yaktığı alan sonuçta belki zararın hedefinde biz varız ülke olarak. Çünkü milyonlarca insan yerini, yurdunu terk etmek zorunda kalıp, bize doğru geliyor. Ülkemizin kendi sınır güvenliği tehlike altında bulunuyor. Sınır güvenliğinin koruması her ülkenin en meşru hakkıdır. Ülkenin güvenliği açısından da istikrar önemlidir. Yani sınırlarınızın dışındaki alanlarda bir istikrarın olması, barışın olması sizin ülkenizin güvenliği açısından önemlidir.

“TÜRKİYE KENDİ GÜVENLİĞİ İÇİN SURİYE’DE!”

Dolayısıyla Türkiye bu iki hususu dikkate almak zorundadır. Kendi güvenliği için sınır güvenliği ve istikrar için. Yani diğer bütün faktörlerin hepsini bir kenarda bıraksak sadece bu iki faktör temel olarak Türkiye’nin Suriye meselesindeki tavrının meşruiyet kaynağıdır. Uluslararası hukuk açısından ve bölgesel ve küresel barışın tesisi açısından bu önemlidir. Yani Türkiye Suriye’de kendi güvenliğini tesis etmek için var” diye konuştu.

“SURİYE’DE TERÖR ÖRGÜTLERİ ÜZERİNDEN VEKALET SAVAŞLARI VAR”

Eker, Türkiye’nin neden Suriye’de olduğuna yönelik sorularla muhatap kalındığına işaret ederek, şöyle dedi:

“Soruyorlar, Türkiye niye orada şimdi 10-12 bin kilometre uzaklıklarda ülkeler gelip Suriye’de bulunuyorsa ve bu sorgulanmıyorsa bu işte bir terslik var demektir. Onlar niçin buraya geliyorlar? Suriye’de düzeni sağlamak için mi? Aksine bunların Suriye’deki mevcut düzeni bozma çabası içerisinde olduklarına tanık oluyoruz. Sonuçta terör örgütleri var. Terör örgütleri üzerinde yürütülen vekâlet savaşları var. Ve bütün bu kargaşa, yangın, kaos, insani felaketlerin hepsinin sonuçta zararı ve ateşi bize geliyor. Orada akrabalarımız var. Türkiye’nin akrabaları. Bunların milyonlarcası yurdunu, vatanını ya zalim Esed yönetiminin attığı bombalar yüzünden, ya oraya konuşlanmış, beslenip büyütülmüş muhtelif terör örgütlerinden dolayı kaçıyorlar. Bu terör örgütleri orada yaşayan milyonlarca insana zarar veriyor ve sonuçta bu zarar bize geliyor. Bu yüzden Türkiye burada kendini korumak zorunda. Böyle bir süreçten geçiyoruz.

“DEVLETİMİZ 82 MİLYONUN MENFAATİNİ KORUNMASI LAZIM”

Milli menfaatlerimiz, Türkiye’nin ve 82 milyonun menfaatini, devletimizin ülkemizin menfaatlerinin korunmasının sağlanması gerekiyor. Zarar hepimize gelecek. Böyle bir süreçten geçiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük bir çaba ve olağanüstü, insanüstü bir gayretle, aklın alamayacağı bir programla bu süreci yönetiyor. Onun için Allah milletimizi korusun. Allah Cumhurbaşkanımıza, Hükümetine, bütün kurumlarımıza,  Güvenlik kuvvetlerimize kuvvet versin, gayretlerini artırsın. Bize de düşende böyle bir zamanda STK temsilcileri, Meslek grupları ve örgütleri ve bu ülkede yaşayan vatandaş olarak ve her türlü görevi yapan milyonlarca kardeş olarak dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde bu çabalarımızı sürdürüp hükümetimize yardımcı olacağız. Üzerimize nasıl bir görev düşüyorsa yapacağız”

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 651 kez okundu.
Gündem - 22:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.