23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

EMO: “Dağıtım şirketleri yetersizliklerini örtbas ediyor”

Diyarbakır - 24 Aralık 2019 21:33 A A

DEDAŞ’ın kayıp-kaçak bedeline ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösteren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Orak, “Dağıtım şirketleri bu tür açıklamalarla yetersizliklerini örtbas etmeye çalışıyorlar” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) bölgede hizmet verdikleri altı kentte kayıp-kaçak oranının yüzde 86 olduğuna dair yaptığı duyuruya ilişkin oda binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan EMO Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Orak, bölge halkını zan altında bırakan ve halkı hırsızlıkla itham eden bir anlayışla karşı karşıya olduklarını söyledi. Orak, bu türden yanlış ve amacını aşan haberlerle bölge halkının kriminalize edildiğini belirtti.

“SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İLE ÇÖZÜLEBİLECEK SORUNLARDIR”

Bilinçli olarak servis edilen bu haberlerin halklar arasında kin ve nefrete sebep olacağını ifade eden Orak, kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi sunma görevi bulunan dağıtım şirketlerinin bu konuda sorumluluklarını yerine getirmeyerek sınıfta kaldığını kaydetti. Orak, “Dağıtım şirketi, yetersizliğini bu tür haberler vasıtasıyla gizlemeye çalışmaktadır. Özellikle bölgede kayıt dışı elektrik kullanımını öne çıkarma konusunda hassas olan medya kuruluşları, bölgedeki işsizliğe, yoksulluğa ve elektrik zamlarına gelince adeta ‘sağır sultan’ kesilmektedir. Elektrik enerjisindeki kayıp- kaçak oranları, ülkenin siyasi ortamından, gelir adaletsizliğinden, elektrik enerjisinin birim fiyatlarındaki artışlardan ve yoksulluktan bağımsız değildir. Sosyal devlet gereği temel ihtiyaç olan elektrik enerjisinin yoksul ve ödeme gücü olmayanlara EMO’nun belirlediği hane başına 230 kwh enerji bedelinin ücretsiz olarak verilmesi gerekmektedir. Bu ve buna benzer sorunlar dağıtım şirketlerinin çözebileceği türden sorunlar değildir. Sosyal devlet anlayışı ile çözülebilecek sorunlardır” dedi.

KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI MI ALTYAPI EKSİKLİĞİ Mİ?

Elektrik enerjisinin temel bir ihtiyaç olduğunu ve özelleştirilmemesi gerektiğini vurgulayan Orak, şunları söyledi: “Elektrik enerjisini kamusal bir hizmet olmaktan çıkartan, enerjinin özelleştirilmesine karşı verdiğimiz hukuki mücadele süreçlerine rağmen dağıtım kurumları özelleştirilmiştir. Özelleştirmelerin sonucunda enerjide birçok sorun artarak yaşanmaya devam etmektedir. Günümüzde dağıtım şirketleri enerjide sıklıkla yaşanan kesintilerin kaçak elektrik kullanımından kaynaklandığını dile getirmektedir. Temelinde yeterli altyapı yatırımlarının yapılmamasından dolayı yaşanan elektrik kesintilerini dağıtım şirketi kaçak elektrik kullanımına bağlayarak kamuya karşı sorumluluklarını yerine getirmemektedir.”

MEDYA SORUMLU DAVRANMIYOR

Dağıtım şirketi yetkili ve çalışanlarını, spekülasyonlara mahal vermeyecek şekilde sorumlu davranmaya davet eden Orak, “Ayrıca medya kuruluşlarının da bu türden yalan haberleri doğruluğunu araştırmadan kamuoyuna vermemelerini ve bu haber için tekzip yazısı yayınlamalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (Kaynak: MA)

Bu haber 615 kez okundu.
Diyarbakır - 21:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.