24° Açık
  • EURO
  • DOLAR

En iyi dalgıç kuşlarından batağan, Diyarbakır’da ürüyor

Diyarbakır - 17 Mayıs 2019 13:16 A A

Dünyanın en iyi dalgıç kuşlarından olan batağan, Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Satı köyündeki gölü mesken tuttu. Her sene ilkbaharın gelmesiyle beraber üremek için göle gelen batağan kuşları, aynı zamanda Britanya’nın en küçük ve en yaygın dalgıç kuşları olarak biliniyor.

Gagalarının üzerindeki solgun sarı renkli lekeyle diğer dalgıç kuşlarından kolay ayırt edilen küçük batağan kuşlarının, bu sarı lekesi özellikle üreme mevsiminde daha da belirgin hale geldiği biliniyor. Yaz aylarında boyun bölgeleri koyu kestane rengini alan küçük batağan kuşu, kışın da donuk sarı rengini alır. Deniz kenarı, sulak alanlar, kentsel bölgelerdeki sulak alanlar ve irili ufaklı göllerde yaşayan batağan, ilkbaharla birlikte Satı köyündeki gölü mesken tuttu. Sazlıklarda yuvalanan batağanlar, burada ürüyor.

Yapılan araştırmalara göre yoğun olarak İngiltere ve İrlanda’nın bulunan küçük batağan kuşu, Güney İskandinavya’dan Baltık ülkelerine, Afrika’da, Orta Doğu’daki adalarda, Asya’da Japonya’ya kadar uzanan bir nüfusa sahip. Çeşitli sinek ve sudaki yusufçuk gibi iri böceklerle beslenen küçük batağan sayısı tahmini 610 bin ila 3,5 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Selim KAYA’nın Haberi-DHA

Bu haber 624 kez okundu.
Diyarbakır - 13:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.