31° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Ensarioğlu: “Sesimizi duymak zorundasınız!”

Diyarbakır - 30 Ağustos 2020 15:52 A A

Memursen Diyarbakır İl Başkanı ve Sağlık-Sen Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, Bütün Dünyada olduğu gibi Ülkemizin de içinde bulunduğu bu zorlu süreçte, COVİD 19 Pandemisinde kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarının sadece bu amansız hastalıkla değil aynı zamanda çözüme muhtaç birçok sorunla da mücadele etmek zorunda kaldığını ifade ederek, “Bu sorunların en başında ek ödeme problemi gelmektedir” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOK İLE HİÇ ARASINDA DEĞİŞEN BİR ÜCRET POLİTİKASINDAN BIKMIŞ”

Ensarioğlu, İnsan sağlığını, insan hayatını ve nihayetinde bütün milletin sağlığını tesis etmek için çaba sarf eden sağlık çalışanları farklı isim ve kalemlerde, adaletten uzak, hakkaniyete uymayan, motivasyon kaybına neden olmakla birlikte çalışma barışını bozan, çalışanları birbirine kırdırarak sahada kırgınlığa yol açan, emek içinden emek seçerek, çok ile hiç arasında değişen ve dolayısıyla da ne olduğunu tarif edilemeyen bir ücret politikasından bıktığını söyledi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI, ÇALIŞANLARIN TALEPLERİNE DUYARSIZ KALMAKTADIR”

Sağlık Bakanının her gün vakâ bilgilendirmesini yapıp, sevgili vatandaşların salgından korunmak için maske, mesafe ve hijyene dikkat edin diye halkı uyarırken, bir yandan da kural tanımazlık,  artan vakalar ve  insanların duyarsızlığından dem vurduğuna işaret eden Ensarioğlu, “Sağlık Personeli de Sendikalar, sosyal medya, ve meslek örgütleri aracılığıyla maddi manevi taleplerine çözüm bulması için sayın Bakan’a seslenirken, maalesef sayın  Bakanımız ve ilgili merciler de Sağlık çalışanlarının taleplerine duyarsız kalmaktadır. 

SAĞLIK BAKANI KOCA’YA ÇAĞRI

Bu iki benzer durumdan bahisle bir kez daha seslenmek istiyoruz; Sayın Bakanım eminiz ki Sizde Halkın Haklı uyarılarınıza kulak asmayıp, duyarsız kalmasından ne kadar rahatsızsanız, Biz Sağlık Çalışanları da Haklı taleplerimize kulak asmayıp, duyarsız kalınmasından aynı ölçüde rahatsızız” ifadelerini kullandı.

“EMEK İÇİNDEN EMEĞİ HANGİ KISTASLAR İLE SEÇECEKSİNİZ?”

Ensarioğlu, Bakan Koca’nın, Pandemi ilk ilan edildiğinde Sağlık Çalışanlarının bundan birkaç sene öncesine kadar zaten aldığı, ama son senelerde Kurumların artan giderlerinden dolayı alamaz hâle geldiği ek ödemeyi 3 aylığına tavandan ödemeyi vaat ettiğini hatırlatarak, şöyle dedi:

“Devamında miadını doldurmuş Döner Sermaye Yönetmeliği’nin emek taksiminde ne kadar Adaletsiz olduğunu, çoğu Çalışanın emeğinin karşılığını böyle bir dönemde bile alamadığını yaşadık ve gördük.  Şimdi de cephede iyice yorgun düşüp, tükenen, mesai arkadaşlarının vefat haberleriyle sarsılan fakat sesini duymadığınız sağlık kahramanlarımıza yine birçok arkadaşımızın SIFIR ile KURUŞ arasında faydalanabileceği Döner Sermayeden teşvik olarak ödeme yapacağınızı belirttiniz. Üstelik bu sefer tavan ifadesini de kullanmadınız. 

O halde sormak istiyoruz; emek içinden emeği hangi kıstaslar ile seçeceksiniz?

Aynı kurumda insanları bir taraftan çalışan ya da çalışmayan diye ayırırken, diğer taraftan çalışıp çalışmadığına bakmadan, YOK ile ÇOK arasındaki ödeme tutarsızlığını hala neden görmüyorsunuz?

Pandemi de daha kışı yaşamadık. Yoğun geçeceği belli olan bu döneme sağlık çalışanlarını zihnen, madden ve manen yeterli motivasyon ile girmesini böyle mi sağlayacaksınız?”

”SESİMİZİ DUYMAK ZORUNDASINIZ”

“Sesimizi duymak zorundasınız. Bu böyle gitmez” diyen Ensarioğlu, “Lütfen gözünüzü bağlayan ellere aldırmayın, kulaklarınızı tıkayanları bir kenara bırakın ve sesimizi duyun. İlk teşvik uygulamanız olan Mart-Nisan-Mayıs aylarında ki tavan Döner Sermaye Uygulaması bir çok sıkıntı yaşatmışken, ikinci teşvik uygulamanızda hem de daha emek seçici yaklaşım ile daha büyük sorunlar ile karşılaşacağımız ortadadır. Sahada çalışanın motivasyonunu kıracak ve direncini düşürecek sonuçlar mücadele gücümüzü de zayıflatacaktır. Sağlık çalışanları, hiç olmazsa salgınla mücadele süresince, uygulamadaki haksızlıkların giderilip, her bir çalışanı kapsayacak şekilde net bir ücret politikası ile seyyanen zam beklemektedir.

“VİRÜS SANADA AYRIM YAPMIYOR”

Salgın sürecinde de çok net bir şekilde görüldüğü gibi virüs sahada ayrım yapmıyor. Ve tüm sağlık çalışanları aynı riski taşıyor.  Sonuç olarak; fedakâr sağlık çalışanları arasında ayrım yapan, hak gasp eden, alın terini yok sayan, bu çarpık döner sermaye sistemine bir an önce son verilmelidir.  İnsan hayatını, insan sıhhatini konu olan bir kamu hizmeti, kangren halini almış böylesine büyük bir sorunla sağlıklı işleyemez. Kamu hizmetlerinde çözüm yerine sorun üreten bir sistem, sadece çalışanları değil, herkesi sorunun bir parçası haline dönüştürürken, artık herkese zarar vermektedir.

“YOL YAKINKEN BU YANLIŞ BAKIŞTAN VE HAKSIZ UYGULAMADAN BİRAN ÖNCE DÖNÜLMELİ”

Yol yakınken, bu yanlış bakıştan ve haksız uygulamadan bir an önce dönülmeli; sağlık çalışanlarının yüzü güldürülmelidir.  Her türlü yanlışlığa ve olumsuzluğa muhalif duruşumuzdan asla vazgeçmeden, haksızlıkları açıkça dile getirmek kaydıyla emeğin değerini ve ekmeğimizi büyütmenin derdiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu konuda hassas olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haber 1527 kez okundu.
Diyarbakır - 15:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.