23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Eronat, “En az Kadın Cinayeti Türkiye’de işleniyor!”

Bölge - 27 Kasım 2019 20:44 A A

AK Parti Diyarbakır milletvekili Oya Eronat, Avrupalı Demokratlar Birliği’nin Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olmasından dolayı Avrupalı Demokratlar Birliği’nin Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen konferansta konuşan Eronat, Türkiye’nin kadın cinayetleri konusunda an az cinayet işlenen ülkeler arasında olduğunu ifade ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Kadın cinayetleri konusunda yapılan gruplandırma hakkında da açıklamalarda bulunan Eronat, Türkiye’nin en az kadın cinayeti işlenen ülkeler arasında işlendiğini söyledi. Bu alanda ülkemizin Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç ve İspanya gibi ülkelerde aynı kategoride olduğunu ifade eden Eronat; “Kadına çok değer veren bir dinin mensubu olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İslam Peygamberi, ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ diyerek anneliğin ve kadın olmanın ne kadar önemli ve kutsal olduğunu bizlere net bir şekilde açıklamıştır. Fiziksel olarak zayıf insanlara örneğin, çocuklara, yaşlılara ve kadınlara şiddet uygulamak acizliğin en büyüğüdür. Kadına şiddet diyoruz ama aslında kendi sorunlarıyla baş edemeyen, kişilik problemi olan ve bunun dışa vurumunu fiziksel olarak daha güçsüz insanlardan çıkaran, ruhen zavallı insanlar tüm dünyada olduğu gibi benim ülkemde de bulunmaktadır. Bu konuda hükümetlerimiz gerekli çalışmaları yapmaktadır” dedi.

“SİLVAN BARAJI 300 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

Çözüm süreci döneminde insanların ölmemesi için en çok mücadele eden insanlardan biri olduğunu aktaran Eronat; “Diyarbakır’ın Silvan Barajı bittiğinde 250,000 hektarlık bir alan sulanacak ve hektar başına 1,2 istihdamı çarparsak 300 bin kişiye iş imkânı sağlanacak. Ama yapılan algıu operasyonlarıyla Askeri Baraj terimini piyasaya süren bazı kesimler var. Ben askeri barajın ne olduğunu hiç anlamadım. Devlet, yüzen tank mı icat etti yoksa barajlara denizaltı mı getirecek. Bu terim bölgemizde açılması planlanan istihdam olanaklarını baltalama girişimidir. Çatışmasızlık ortamı Doğu ve Güneydoğu illerine huzur ve turist getirmeye başladı. Turist demek para, istihdam ve mutluluk demekti. Tabi bunlar gerçekleşirse birilerinin çarkı bozulacağı için birileri çözüm sürecini bitirmek için girişimlerde bulundu. Her yıl ele geçirilen uyuşturucu miktarına ve imha edilen hint keneviri miktarına baktığımız zaman rant kesilirse örgüt liderlerinin şaşaalı hayatlarının sona ereceği, bu nedenle PKK ile KCK’nın çözüm sürecini sekteye uğratacağı belliydi. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda bu rant 1,5 milyar dolar olduğu açıklanmıştır. Bu rantın bitmesini istemeyen sadece ülkemizde değil Avrupa ülkelerinden olan bazı ajanlar da çözüm sürecinin bitmesinde etkili oldu” diye konuştu.

“TÜRKİYE HAREKÂTLA GÜÇLÜLÜĞÜNÜ GÖSTERMİŞTİR”

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yaptığı Barış Pınarı Harekatı hakkında da açıklamalarda bulunan Eronat; “Avrupa’da sınırlar kalkarken tek para ve tek düzen için mücadele verilirken Ortadoğu’da neredeyse Şehir Devletleri’nin kurulması için verilen mücadeleye baktığımızda niyetlerinin ne olduğunu açık ve net olarak görebiliyoruz. Petrol, enerji ve tarım bu bölgelerdeyse kontrolü, ‘Bu bölge insanında olmamalıdır’ düşüncesiyle bugün Ortadoğu kan ve gözyaşına boğulmuştur. Sürekli bir DEAŞ, PYD gibi bazı örgütler ortaya atılır ve bu örgütler Batı’nın çıkarlarına hizmet etmeleri amacıyla sonuçları Müslüman dünyasına kan ve gözyaşı şeklinde dönen örgütler çıkarılır. Batı ülkelerinin çıkarları bitince de bu örgütler fesh edilir, yerine yeni örgütler ortaya çıkar. Ortadoğu’da vekalet savaşları hala sürüyor ve hala Ortadoğu kan ve gözyaşına mahkum edilmiş bir vaziyetin içindedir. Irak’ın kuzeyinden Akdeniz’e kadar yapılmak istenen terör koridoruna izin vermeyeceğiz. Irak, kan gölüne çevrildi ve parçalandı. Mezhep savaşları başladı ama Suriye’de buna izin vermeyeceğiz. AK Parti hükümetinden önce Türkiye’nin buna müdahale edecek gücü yoktu. Ama şimdi güçlü bir ülkeyiz ve hafızamız yerine geldi. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Bu nedenle cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kumpaslar kuruluyor. Çünkü Erdoğan itiraz ediyor, haksızlığı kabul etmiyor. Bu nedenle Barış Pınarı Harekâtını kendi güvenliğimiz için başlattık. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Biz bu operasyonla dünyaya ‘Artık beni hesaba katmadan Ortadoğu’da operasyon yapamazsınız’ diyoruz. Eğer Amerika 10 bin kilometre öteden buraya gelip benim güvenliğimi tehdit eden PYD’ye yardım ediyorsa ben de orada onu durdurmalıyım” diye konuştu.

Konferansın ardından Köln’deki camileri dolaşan Eronat, buradaki kadınlarla bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Volkan ESER ve Seyfettin EKEN’in Haberi

Bu haber 743 kez okundu.
Bölge - 20:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.