28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Eşini öldüren doktora ağırlaştırılmış müebbet

Diyarbakır - 28 Eylül 2020 14:22 A A

Boşanma aşamasındaki avukat eşi Müzeyyen Boylu’yu öldüren doktor Mesut Issı’ya indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Boşanma aşamasında olduğu eşi Avukat Müzeyyen Boylu’yu öldüren doktor Mesut Issı’nın yargılandığı davanın karar duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Sanığın tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada,  sanık avukatı Kutbettin Odabaşı, Boylu’nun annesi Türkan Boylu, avukatları Cihan Aydın, Hatice Demir, Serdar Özer, Öykü Çakmak ve Sinan Tanrıkulu hazır bulundu.

Koronavirüs nedeniyle izleyici sınırlaması getirilen duruşmada mütalaasını yineleyen Cumhuriyet Savcısı, sanık Issı hakkında “eşe karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla tutukluluk halinin devamını istedi.

‘KIZIMA SÜREKLİ ŞİDDET UYGULADI’

Duruşmada söz verilen Boylu’nun annesi Türkan Boylu, “Sanığın cezalandırılmasını istiyorum. Bu dava bir buçuk yıldır devam ediyor. Beyanları yalan ve iftiradan ibarettir. Kızımdan arabasını değiştirmek için sürekli para istiyordu. Evlilikleri boyunca kızıma sürekli şiddet uyguladı. Üst sınırdan ceza alınmasını talep ediyorum” dedi.  Boylu’nun avukatları, sanığın “Eşe karşı tasarlayarak ve canavarca hisle öldürme” suçundan iyi hal ve tahrik indirimi yapılmadan cezalandırılması talebinde bulundu.

 AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET KARARI

 Son sözü sorulan sanık Issı, cinayeti bilinçsiz bir şekilde ağır tahrik altında işlemiş olduğunu ileri sürerek, pişman olduğunu ve lehine olan tüm hükümlerin uygulanması talebinde bulundu. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanık Issı’ya haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulamadan, “eşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca 6136 sayılı yasaya muhalefet suçundan 2 yıl hapis ve 100 gün adli para cezası verdi. Issı’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

 ‘OLUMLU ANCAK YETERSİZ’

 Duruşmanın ardından Boylu ailesinin avukatları Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda açıklama yaptı.  Cinayetin “canavarca hisle ve tasarlayarak” işlendiğine bir kez daha dikkat çeken Boylu’nun avukatı Sinan Tanrıkulu, mahkemenin “eşi kasten öldürme” suçundan verdiği cezanın olumlu olmasına karşı yeterli olmadığını kaydetti. Tanrıkulu, yaygınlaşan kadına yönelik şiddettin caydırıcılığını sağlamak için “canavarca hisle öldürme” suçundan cezanın verilmesi gerektiğini söyledi. Tanrıkulu, mahkeme kararını “canavarca hisle öldürme” yönünden istinafa taşıyacaklarını söyledi. Sanığın olayın asıl mağdurunun kendisinin olduğu şeklindeki savunmasını hatırlatan Tanrıkulu, “Cinayeti nasıl bir hisle işlediğiyle Müzeyyen’i öldürme hakkını kendisinde olduğu düşüncesiyle hareket ettiğinin göstergesidir. Bu iki olgu bile cinayeti canavarca hisle işlediğini kabul etmek gerekiyor” diye konuştu.

‘KURTULMA TAKTİĞİ BOŞA ÇIKTI’

 Sanık Issı’ya hiçbir indirim yapılmadan ağırlaştırılmış müebbet verilmesinin büyük bir başarı olduğunu ifade eden avukat Aslı Pasinli, “Türkiye’de kamuoyuna mal olan bütün dosyalarda Emine Bulut, Şule Çet ve Müzeyyen Boylu olmak istemiyoruz şeklinde başvurular oluyor. Hak edilen cezanın verilmesi bu nedenle çok kıymetlidir. Cezasızlık politikasından beslenen bütün faillere doğru bir mesaj verilmesi için buradayız. Haksız tahrik ve iyi hal uygulamasının bir ezbere dönüştüğü adalet sisteminde bizim dosyamıza uygulanmaması çok kıymetlidir” ifadelerini kullandı.

Bu haber 754 kez okundu.
Diyarbakır - 14:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.