27° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Eski Belediye Başkanı Mehmet Güran yaşamını yitirdi

Bağlar - 8 Haziran 2020 12:29 A A

Diyarbakır Merkez Yenişehir ilçesinin ilk Belediye Başkanı Mehmet Güran, 1 aydan bu yana böbrek yetmezliğinden dolayı yaşamını yitirdi. Güran’ın cenazesi bugün Yeniköy mezarlığında toprağa verildi.

MEHMET GÜRAN KİMDİR?

İşadamı, siyasetçi, Diyarbakır Yenişehir Belediyesi başkanlarından (D. 6 Şubat 1946, Diyarbakır – Ö. 7 Haziran 2020, Diyarbakır). Lale Bey Mahallesi İshak Sukuti Çıkmaz Sokak’ta dünyaya geldi. Yeni İlkokul ve Erkek Sanat Enstitüsü’nü bitirdikten sonra bir süre Akşam Tekniker Okulu’na, bir süre de Elazığ’da Makine Mühendisliği Fakültesi’ne devam etti. Daha sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Bir süre çiftçilik ve fenni gözlükçülükle uğraştı. Bu yıllarda, ağabeyinin isteğiyle Dr. Yusuf Azizoğlu’nun siyasi çalışmalarına katılmıştı.

Daha sonra Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın kurduğu siyasi partilerin gençlik kollarında yazar İhsan Işık’la birlikte görev aldı. Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi ve Refah Partisi’nde gençlik kolları başkanlığı yaptı. Askerlik dönüşü, 1973 yılında il Genel Meclis üyeliği ve Meclis başkan yardımcılığı, Ticaret Odası meclis başkanlığı görevlerinde bulundu.

1994’te Refah Partisi il başkanı iken Diyarbakır, büyük şehir statüsüne kavuşmuştu. Bu dönemde partisinin adayı olarak yerel seçimlere katıldı ve Yenişehir Belediye Başkanı seçildi. Bu görevi sırasında Diyarbakır’a birçok alanda hizmet verdi. Görevi bitince siyasi nedenlerle cezaevine girdi ve 6 ay kadar hapis yatmak zorunda kaldı. Cezaevinden aklanarak çıktıktan sonra, siyasete uzak durdu.

7 Haziran 2020 günü Diyarbakır’da vefat eden Mehmet Güran, evli olup 6 çocuk babasıydı.

Sait BAYRAM’ın haberi

Bu haber 2008 kez okundu.
Bağlar - 12:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.